1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lostsunrise [7]
3 years ago
13

Maxwell bought a new pair of skis for $350. He put $110 down and received a students discount of $30. His mother gave him 1/2 of

the balance for his birthday. Which of these expressions could be used to find the amount Maxwell still owes on the skis?
350 - 110 + 30 ÷ 2
350 - (110 - 30) ÷ 2
[350 - (110 - 30) ÷ 2]
[350 - (110 - 30)] ÷ 2
Mathematics
2 answers:
yawa3891 [41]3 years ago
7 0

Answer:

Maxwell bought a new pair of skis for $350. He put $110 down and received a students discount of $30. His mother gave him 1/2 of the balance for his birthday. Which of these expressions could be used to find the amount Maxwell still owes on the skis?

aivan3 [116]3 years ago
6 0
350 - (110 - 30) / 2
"/" = divide sign.
You might be interested in
Which of the following expressions could be equal to f(x)???
noname [10]
If i understand the machine correctly and -3 is x and 8 is the final answer, f(x)=x+11
4 0
2 years ago
At 7:00 p.m., there are 1,000 home-team fans and 700 away-team fans at a football game. After 7:00 p.m, 15 home team fans arrive
OleMash [197]

Answer:

Therefore the ratio of home-team fan to away team fan at 8:00 p.m is

=109:67

Step-by-step explanation:

Initially , total home team fans =1000

and away team fans = 700.

7:00 pm to 8:00 pm = 1 hour = 60 minutes

Given that

Every 10 minutes the number of arrival home team fans is 15.

Then in 1 minutes the number of arrival home team fans is \frac{15}{10}

and in 60 minutes the number of arrival home team fans is \frac{15 \times 60}{10}  

                                                                                                 =90

Therefore total home team fans = (90+1000)=1090

Given that

Every 10 minutes 5 fans leave of away team  leave.

then in  1 minutes \frac{5}{10}  fans leave of away team  leave.

and In 60 minutes \frac{5\times 60}{10} =30  fans leave of away team  leave.

Since 30 away team fans leave.

Total away team fans = (700-30)=670

Therefore the ratio of home-team fan to away team fan at 8:00 p.m is

=1090:670

=109:67

4 0
3 years ago
Two pairs of jeans cost $75 before tax. If the total tax paid for the two pairs of jeans was $6, what is the percentage of tax?
Eddi Din [679]
Take the tax (6$) and divide it by the pretax(75$) and take that number and multiply it by 100 and you get your percentage (8%)
4 0
3 years ago
Which is the best reason why 3/5 is the exact quotient for 1/2÷5/6?
Alika [10]

Answer:(3/5 times 5/6 = 1/2)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Juan’s classroom is shaped like a rectangle.the room is 40 feet long and 25 feet’s wide which rectangle could be scale drawing o
Svetach [21]

I think there's an image needed to answer this question?

I tried answering without, but you do need the image.

If the length is 40 and the width is 25, the ration of length:width is 40:25.

This can be simplified to 8:5

So the answer would be any drawing with the following dimensions:

1. length 8 ft and width 5 ft

2. length 16 ft and width 10 ft

3. length 24 ft and width 15 ft

4. length 32 ft and width 20 ft

5. length 40 ft and width 25 ft

It's most likely not the last 3 because the sizes are very big, but yeah a scale drawing maintains the same ratio so I assume one of the options for your answers is gonna be one of the answers from 1 - 4 above (5 is the given dimensions so I highly doubt that's the answer)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How many cubic meters of water did the hull of the Titanic have to displace to stay afloat?
    14·2 answers
  • In 2018 the state of Arizona has a population of 7,123,898 this is an increase from 2010 when a population of 6,392,017 if the a
    9·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • He are some maths question solve 2(x+3)=x-4
    7·2 answers
  • Use a number line to solve 235+123
    14·2 answers
  • Use a proportion to find each value.
    10·1 answer
  • A+c =r-d solve for a.
    7·1 answer
  • A museum groundskeeper is creating a semicircular statuary garden with a diameter of 21 feet. There will be a fence around the g
    9·1 answer
  • Please help me i don’t understand
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!