1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fed [463]
3 years ago
7

What's 168,356 rounded to the nearest 10 thousand

Mathematics
1 answer:
k0ka [10]3 years ago
4 0
170,000 because in the 10000 place it is 68 that you have to focus on. We know that it can't be 160,000 because the number in the thousands place is higher than 5.
You might be interested in
Please help! I’ll also give brainliest! Thank you!
navik [9.2K]

Answer: Union of two sets.

Explanation: "An element is in the union of two sets if it is in the first set, the second set, or both. The symbol we use for the union is  ∪ . The word that you will often see that indicates a union is "or".

Your Welcome :-)

4 0
2 years ago
PLEASE ANSWER THIS QUESTION AND EXPLAIN IF YOU CAN
jekas [21]
Factor out -1
-1(x^2+x-6)

Factor the inner trinomial
-1(x+3)(x-2)

Final answer: B
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anita plans to give her husband 3 shirts for his birthday. She narrows the search to 3 shirts from a selection of 17 shirts at D
Lunna [17]

Using the combination formula, it is found that she can select the shirts in 775,200 ways.

The order in which the shirt are chosen is not important, hence, the <em>combination formula</em> is used to solve this question.

Combination formula:

C_{n,x} is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by:

C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}

In this problem:

  • 3 shirts from a set of 17.
  • Then, 3 shirts from a set of 20.
  • They are independent, hence, to find the total, we multiply both combinations.

T = C_{17,3} \times C_{20,3} = \frac{17!}{3!14!} \times \frac{20!}{3!17!} = 680 \times 1140 = 775200

She can select the shirts in 775,200 ways.

To learn more about the combination formula, you can check brainly.com/question/25821700

5 0
2 years ago
Three dozen eggs cost $18.00, How much would one egg cost?
Assoli18 [71]

Answer:

SUPER SORRY IF THIS IS WRONG

I believe one egg would cost $2

Step-by-step explanation:

Three dozen eggs is 36 eggs, then 36 divided by 18 is 2. So one egg would be $2.

Again really sorry if I am wrong.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many years in a month
Andrews [41]

Answer:  There are  12 months in one 1 year

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Anyone know how to check solution, please help if u do
    11·1 answer
  • Help help I need to find the height of a cylinder helppp<br> The volume is 1215<br> The radius is9
    10·1 answer
  • Plz help 10 points, plz only answer if you know the answer for sure this is really important to me
    11·1 answer
  • Write a rule for finding the value of any base with an exponet of 0
    7·1 answer
  • Ten is at least the product of a number h and 5
    6·2 answers
  • Given f(x) = 5x4 – x2 + 6x – 1. What is Limit of f (x) as x approaches negative 1?
    11·2 answers
  • Given the equation y = (1/4)x - 5, what is the zero? Only write the number please
    13·1 answer
  • Find the value of x I need help
    11·1 answer
  • To investigate whether there is a significant difference between two regions of a state in the percent of voters who intend to v
    15·1 answer
  • Help pls on this worksheet
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!