1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
4 years ago
6

Francis is getting new carpet tiles in his living room and den. His living room and den are connected. He needs to figure out ho

w much carpet he needs.
What is the area of the den?

Mathematics
2 answers:
Elenna [48]4 years ago
7 0

the answer would be 48 because they are asking how much for the den

8*3=24

24*2=48

Anna007 [38]4 years ago
3 0
Area of den =8x3 = 24ft²
living room = 7x6 = 42ft²

total = 24+42 = 66ft²
You might be interested in
Bonnie is three times as old as her brother, h. The sum of their ages is less than 44. What is the greatest age Bonnie’s brother
Margarita [4]
The answer is D .
because it says less than 44
3 0
3 years ago
Someone help w these tw
Bumek [7]

1. The simplified expression is 10x+8y-12.

Combine like terms to simplify the expression.

-6x-12+8y+16x

-6x and 16x are both like terms, so those can be combined.

-6x+16x=10x

10x+8y-12

2. The solution to the equation is x=13.

Solve by adding 17 to both sides of the equation.

-4=-17+x

-4+17=-17+17+x

13=x

8 0
3 years ago
Which one is it I need to know quick and I’ll mark you Brainly
QveST [7]

Answer: i think

the corrcect answer is 0.5*10^-1

Step-by-step explanation:

hope this helps

5 0
3 years ago
Can someone help me do this with working pls
ycow [4]
∵ the two triangles are congruent

AB / AD = BC / DE
8/4 = 6/ DE
DE = 6 x 3 ÷ 8 = 3 cm
4 0
3 years ago
What is the measure of ABC?<br> A. 130<br> B. 85<br> C.40<br> D.170
Nitella [24]

Answer:

130

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the number 0.21212121.. as a fraction let x=
    12·1 answer
  • Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
    12·2 answers
  • Maya and Sally were the two finalists in a singing competition. The person with the most votes from the audience was chosen as t
    12·1 answer
  • 60 points to whoever can answer this question !!
    14·2 answers
  • Find the product. 0.75(68)
    15·1 answer
  • Drag the tiles to the boxes to form correct pairs.
    5·2 answers
  • A t-shirt increased in price by 14. After the increase it was priced at £30. What was the original price of the t-shirt?
    14·2 answers
  • If A= and B=, find BA.
    10·1 answer
  • A rate of change must be positive
    10·1 answer
  • Help me solve for x ?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!