Base×hight×width you are just doing 3/4×3/4×3/4 and what ever your answer is put a little 3 above it so it almost looks like an exponent. Pretend that ABC is the answer it would look like this format = ABCinches3 but the three is tiny
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
Answer:
In technical terms, the slope of the line is the change in y over the change in x. But I just like to think of it as rise over run. To find the slope of the line, pick two points on the line.
The answer to c is 0 and the answer to d is undefined