1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
10

The sum of three consecutive integers is 18. Find the integers.

Mathematics
1 answer:
luda_lava [24]3 years ago
6 0

Answer:

5,6,7

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Connor drove 340 miles on 8 gallons of gas. How many miles did his car travel per gallon of gas?
MrMuchimi

Answer:

42.5

Step-by-step explanation:

calculatour

5 0
2 years ago
Answer the question about the image.
Anton [14]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

hope this helps and have a great day

3 0
2 years ago
Simple word problem, I’ll mark brainliest try to explain ur answer to please!
IceJOKER [234]

Answer:

26.8

Step-by-step explanation:

x/145 = 18.5/100

cross-multiply:

100x = 2682.5

x = 26.8

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of b2 - 4ac for the following equation? 5x2 + 7x = 6
shtirl [24]
B²-4ac? 

<span>5x²+7x-6 = 0 </span>
<span>the form is ax²+bx+c = 0 </span>

<span>a=5, b=7, c=-6 </span>


<span>The discriminant D = b²-4ac </span>
<span>= 7² - 4(5)(-6) = 49 + 120 </span>
<span>= 169 </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find an equation of the circle whose diameter has endpoints (-2, 3) and (-2, -6).
Pie

Answer:

( -5,-5 )

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is a better buy: 3 pounds for $3.87 or 5 pounds for $6.65?
    13·2 answers
  • What is the missing value in the table?
    11·2 answers
  • A 4 kg bird is flying with a velocity of 4 meters per second it what is its kinetic energy
    11·1 answer
  • Shakespear's Pizza sells 1 comma 100 large Vegi Pizzas per week for ​$16 a pizza. When the owner offers a​ $5 discount, the week
    8·1 answer
  • Which property is illustrated by the equation 2+8=8+2?
    11·2 answers
  • How many “2 x 2 x 2” cubes will fit into a “4 x 4 x 4” box?
    6·1 answer
  • Can you pls helplpl me pls
    7·1 answer
  • 13/15% of quantity is equal to what fraction of the quantity?
    9·1 answer
  • Ivan purchased n notebooks. They were 4 dollars each. Write an equation to represent the total cost c that Ivan paid.
    5·2 answers
  • What is the missing length?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!