1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudik [331]
3 years ago
13

Cheri paid $6.50 for the bunch of grapes with the weight of 2.5 pounds. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
kotegsom [21]3 years ago
3 0
It would be $2.6 (or $2.60) per pound.
You might be interested in
What is the volume of the cone below?
Serjik [45]

Answer:

B. 264π units³

Step-by-step explanation:

Volume of the cone = ⅓πr²h

Where,

r = 6

h = 22

Plug in the values

Volume = ⅓×π×6²×22

Volume = ⅓×π×36×22

Volume = 264π units³

5 0
2 years ago
Please hurry i need help
kirza4 [7]

Answer:

(x^2+16x+63)

Step-by-step explanation:

(x^2+17x+72)-(1x+9)

(x^2+16x+63)

If this is incorrect I appologize

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5/12 times 6 in multiply fractions with whole numbers
KiRa [710]
5/12*6  =5/12*6/1 crosscancle you get 5/2 the you get 2 1/2
3 0
3 years ago
Bella paints rows of flowers for an art piece. There are 9 flowers in each of the 6 rows. She paints 1/3 of the flowers yellow.
Sindrei [870]

Answer: 18 yellow flowers

Step-by-step explanation:

There are 9 flowers in each of the 6 rows. The total number of flowers planted is therefore:

= 6 rows * 9 flowers per row

= 54 flowers

A 1/3 of these flowers were yellow flowers so the number of yellow flowers planted is:

= 1/3 * 54

= 54/3

= 18 yellow flowers

6 0
3 years ago
PLEASE PLEASE PLEASE HELP I NEED THIS BY 8:00pm!
Likurg_2 [28]

Answer:

1. $85

2. $90.10

3.$108.12

4.$54.06

Step-by-step explanation:

100-15=85 (15% of 100 is 15)

6 percent of 85 is 5.10. So 85 + 5.10=90.10

20 percent of 90.10 is 18.02. So add that to the total. 90.10+18.02=108.12

Now divide by 2 to get how much they each will pay 108.12/2 = 54.06

6 0
2 years ago
Other questions:
  • if there was a guy that had 100 apples and ok only 1 picket how many buket he need to fig all apples in bucket​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP MEEE!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Can someone plug some numbers into a small equation real quick for me?:)
    14·1 answer
  • If storm has 3 bars she needs 22 bars but one bar equals 4 ores how many ores does she need?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ME
    11·2 answers
  • Learn with an example
    7·1 answer
  • Ok so what is 121/2 as a fraction divided by - 1 3/8, as a fraction to
    15·1 answer
  • Can someone help me figure this one out please?
    11·1 answer
  • Adam sleeps for nine hours each night, five nights a week, and 11 hours for two nights a week.
    11·1 answer
  • Help I don't understand this math. Whoever gets the right answer gets Brainlist! :)​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!