1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
13

Jeremy wants to try to predict how much money he is going to spend when he goes to the store. He kept track of how much he spent

the last four times he went to the store. He spent $15.67, $18.43, $12.80, and $18.62. What is the average amount of money that Jeremy spends when he goes to the store?
A. $16.38
B. $17.19
C. $15.89
D. $16.04
Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
8 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Just add every number and divide by 4. The question is basically asking for average/mean of his previous expenditure.

You might be interested in
H(x) = 41 – 5: Find h(-6)
mestny [16]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

h(-6) = 41-5

h(-6) = 36

h = 36 + 6

h = 42

4 0
3 years ago
Two communication mask 2km apart and directly north and south of each other. Ubi 's home is 500 m from one and directly east. Ho
pochemuha

Answer: 2061.55\ m

Step-by-step explanation:

Given

The two communication mask are 2 km apart

Ubi's home is 500 m east of one of the mask

Suppose its distance from the other's is x

From the figure, we can write

\Rightarrow x^2=2000^2+500^2\\\Rightarrow x^2=4\times 10^6+25\times 10^4\\\Rightarrow x=2061.55\ m\ \text{or}\ 2.061\ km

7 0
2 years ago
Can anyone solve this?
yaroslaw [1]

Answer:

the yo u thichi cutis lo u you

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for (y)(x)<br> x-y=1<br> 1/2x+y=5
TEA [102]
Using addition

x-y+1/2x+y=1+5
x+1/2x+0y=6
3/2x=6
\frac{3}{2}x=6
3x=12
x=4

Using the value of x
x-y=1
4-y=1
y=3

With x as 4 and y as 3, their product is 12
And can be written as (4,3)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
jessie has n dollars in his bank account. he deposits $132 write an expression that represents the total amount jessie now has i
Elis [28]

Answer:

n+132

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • *ANSWER PLS TY!* The radius of a salad bowl is 11.4 inches. What is the surface area of the bowl? (Assume the bowl is half a sph
    13·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • A square has sides of length x. If the sides are all tripled in length, the area of the square is multiplied by
    12·1 answer
  • The probability that Carmen will get an A on her math test is 80%, and the probability that she will get an A on her science tes
    10·1 answer
  • 1. You get a student loan from the New Mexico Educational Assistance Foundation to pay for your educational expenses this year.
    7·1 answer
  • How many points need to be removed from this graph
    12·2 answers
  • State the following translation using coordinate notation:
    14·1 answer
  • What is the slope of the line passing through the points (4,3) and (1,-2​
    7·1 answer
  • DOING A QUIZ HELP!!!! which one is correct
    6·1 answer
  • How can you find approximations of square roots?​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!