1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAVERICK [17]
3 years ago
7

Brenda invests $4,848 in a savings account with a fix annual interest rate of 5% compounded 2 times per year.what will the accou

nt balance be after 6 years?
Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
8 0

A = P(1 + rt)

A= 4,848(1+.05*6)

A=6302.4

You might be interested in
Keri has $30.67. She goes to Target and buys a pack of pencils for $2.38 and an eraser for 56 cents. How much money did Keri spe
AlekseyPX

Answer:

Keri spent $2.94 and Keri now has $27.73.

Step-by-step explanation:

$2.38+$0.56= $2.94

$30.67-$2.94=$27.73

6 0
3 years ago
Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $7.86. Madi bought 4 apples and 5 peaches for $4.82. How much are apples and p
Scilla [17]
Let, x = The cost of an apple
y = The cost of a peach

6x + 9y = 7.86 - - - - - - - - 1
4x + 5y = 4.82 - - - - - - - - 2

From equation 2,
4x =4.82 - 5y
x= (4.82 - 5y) ÷ 4 - - - - - - - 3

Substitute 3 into 1,
6x + 9y = 7.86
6 [(4.82 - 5y) ÷ 4] + 9y = 7.86
(28.92 - 30 y) ÷4 + 9y = 7.86
28.92 - 30y + 36y = 31.44
6y=2.52
y= 0.42

Substitute y = 0.42 into 2
4x + 5y= 4.82
4x + 5 (0.42) = 4.82
4x + 2.1 = 4.82
4x= 2.72
x= 0.68.

Thus, an apple costs $ 0.68 and a peach costs $ 0.42.

8 0
4 years ago
Hi please help i’ll give brainliest please
TEA [102]

Answer:

6^3=6×6×6=216. So, the answer is 6x6x6 and 216.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
It's nothing new: Let's recap rounding to the nearest 100.
Nuetrik [128]

Answer:

7000

61700

70300

Not sure tho.....

6 0
3 years ago
Pls help! What is the range in interval notation?
Anon25 [30]
Do you love Selena Quintanilla?
5 0
3 years ago
Other questions:
  • In this figure a || b Find the measure of each angle using either of the given angle measures. Identify the reason for each answ
    7·1 answer
  • Hey guys happy Tuesday ! I need some home work help ASAP work and answer pls love y’all ❤️
    7·1 answer
  • Suppose there is a game with two players, player 1 and player 2. each player has two 10) strategies, player 1 can play either "u
    6·1 answer
  • Mark wants a new car that costs $30000. He only has $500 in his savings account and $300 in his checking account. Which financin
    15·1 answer
  • Tanya's car will go 45 meters on 7 gallons. Tanya wants to know how fuel efficient the car is. Please help by computing the rati
    8·1 answer
  • A 32-cup bottle of fabric softener costs $21.12. What is the price per quart?
    8·1 answer
  • A population of flies, P, over a given amount of time, x, is modeled by the expression
    9·1 answer
  • What is the slope of the line ?
    14·2 answers
  • 10] James is about to paint the walls of his lounge. The lounge has 4 walls (2 x Wall A and 2 x Wall B). Wall A and wall B which
    14·1 answer
  • HELP PLEASE DUE IN 30 MINS!!!!!!!!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!