1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lerok [7]
3 years ago
5

Determine the equation for the line of best fit to represent the data.

Mathematics
1 answer:
ki77a [65]3 years ago
7 0

Answer:

y equals three sevenths times x plus 3

Step-by-step explanation:

Given the information:

  • points going up from about zero comma negative 3

<=> Let A (x1, y1) =  (0, -3)

  • to the right to about 7 comma zero

<=> Let B (x2, y2) = (7, 0)

As we know, the line of best fit is a linear equation that represent the data with the standard form:

y = mx + b where:

  • m is the slope
  • b is the the y-intercept when x = 0

For a line that goes trough the points (x1, y1) and (x2, y2), the slope is

m = \frac{y2-y1}{x2-x1}

In this situation, we have:

m = \frac{0-(-3)}{7-0} = \frac{3}{7}  

=> y = \frac{-3}{7}  x + b.

Because the line goes through A (0, 3)

=> 3 = \frac{3}{7}  *0 + b

<=> b =3

=> y = \frac{3}{7}  x +  3

So we choose y equals three sevenths times x plus 3

You might be interested in
Given that <img src="https://tex.z-dn.net/?f=a%5E%7Bb%7D" id="TexFormula1" title="a^{b}" alt="a^{b}" align="absmiddle" class="la
Ugo [173]

Answer:

x+2

Step-by-step explanation:

if a to the power of b is equal to x then a to the power of b +2 is x+2

5 0
3 years ago
Calculate the volume of liquid that would fill a bowl of glass​
Crazy boy [7]

Answer:

the answer is 40cm

Step-by-step explanation:

hope this helped

5 0
3 years ago
If I have 33 sweets what is the ratio of yellow to purple 7:4
dalvyx [7]
33 sweets in a 7x to 4x ratio

7x + 4x = 33
11x = 33
x = 3

33 sweets can be put in a 7(3) to 4(3) ratio

which is a 21 to 12 ratio

so 21 sweets are yellow, and 12 sweets are purple to get the ratio of 7 to 4

Note:
<span>a(b) = ab = a x b = a times b
</span>
8 0
3 years ago
-y+ 1/2 less than -3 1/2
RSB [31]

Answer:

-4y

Step-by-step explanation:

-y + 1/2 - (-3 1/2) = 4

-y + 4 = -4y

-4y

give me brainiest wink wink

6 0
2 years ago
You are choosing between two cell phone plans. The first plan charges.24 a minute. The second charges $34.95 a month plus .11 ce
Nadya [2.5K]

The equations of the costs are C1 = 0.24 t and C2 = 0.11 t + 34.95

The number of talk minutes that would produce the same cost for both plans is about 268.85 minutes

You wold have to talk about 4 hours and 28.8 minutes for the two plans to have the same cost

Step-by-step explanation:

You are choosing between two cell phone plans

  • The first plan charges 24 cents a minute
  • The second charges $34.95 a month plus 11 cents a minute
  • t is the number of minutes you talk and C1 and C2 are the costs in dollars of the first and second plans

We need to give an equation of each in terms of t and then find the number of talk minutes that would produce the same cost for both plans, finally, how long would you have to talk for the two plans to have the same cost

∵ The first plan charges 24 cents a minute

- Change the cent to dollar

∵ 1 dollar = 100 cents

∴ 24 cents = 24 ÷ 100 = 0.24 dollar

∴ The first plan charges $0.24 a minute

∵ The number of minutes is t

∵ The cost is C1 in dollar

- Multiply t by 0.24 and equate the product by C1

∴ C1 = 0.24 t

∵ The second plan charges $34.95 a month plus 11 cents a minute

- Change the cent to dollar

∴ 11 cents = 11 ÷ 100 = 0.11 dollar

∴ The second plan charges $34.95 a month plus $0.11 a minute

∵ The number of minutes is t

∵ The cost is C2 in dollar

- Multiply t by 0.11 and the product to 34.95, then equate the sum by C2

∴ C2 = 0.11 t + 34.95

To find the number of minutes that equate the two costs equate

C1 and C2

∵ 0.24 t = 0.11 t + 34.95

- Subtract 0.11 from both sides

∴ 0.13 t = 34.95

- Divide both sides by 0.13

∴ t ≅ 268.85

The number of talk minutes that would produce the same cost for both plans is about 268.85 minutes

∵ 1 hour = 60 minutes

∴ 268.85 minutes = 268.85 ÷ 60 = 4.48 hours

- Change it to hours and minutes

∴ 4.48 hours ≅ 4 hours and 28.8 minutes

You wold have to talk about 4 hours and 28.8 minutes for the two plans to have the same cost

Learn more:

You can learn more about the equations in brainly.com/question/10689103

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equation of a rational function that has a hole at 3, a vertical asymptote at -4 and a horizontal asymptote at 2
    8·1 answer
  • Find vector parametric equation for the line through the point p=(−2,−2,−2)p=(−2,−2,−2) perpendicular to the plane x−y+z=3x−y+z=
    12·1 answer
  • What is the value of lo9279?
    14·1 answer
  • To qualify for the championship a runner must complete the race in less than 55 minutes ....... Use "t" to represent the time in
    8·1 answer
  • Which property of equality should be used with the equation c + 5 = 78 to solve?
    11·1 answer
  • How many 2/4’s are in 2
    13·1 answer
  • (C) Write an equation for the amount, a, that Maria makes as a function of the number of hours, h, that she
    11·1 answer
  • Please no links or flies, x .
    12·1 answer
  • SOMEONE, PLEASE HELP!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Given a quadratic function, y = ax2 + bx + c, what happens to the graph when "a" is positive? What happens to the graph when "a"
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!