1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mama L [17]
3 years ago
5

Mayan Company had net income of $132,000. The weighted-average common shares outstanding were 80,000. The company has no preferr

ed stock. The company sold 3,000 shares before the end of the year. There were no other stock transactions. The company's earnings per share is:
Business
1 answer:
katrin [286]3 years ago
4 0

Answer:

EPS = $1.71 per unit

Explanation:

<em>Earnings per share is the total earnings attributable to ordinary shareholders divided by the number of units of common stock .</em>

<em>It represents profit per unit of stock unit  held by common stock holder investor. The higher the more profitable and the  better.</em>

Earnings per share = Earnings attributable to ordinary shareholders / units of common stock

Earnings attributable to ordinary shareholders= Net income after tax - preference dividend  

Net income = 132,000

Preference dividend = Nil

<em>Number of shares at the end of the year = Number of shares at the beginning - number of shares at the end</em>

Number of shares at the end of the year = 80,000 - 3000 = 77,000  units

Earnings = = 132,000 - 0 = 132,000

Earnings per shares(EPS) = $132,000 / 77,000 units = $1.71 per unit

EPS = $1.71 per unit

You might be interested in
Explain the difference between fixed and variable costs and give two examples of each. Can a company budget for variable costs?
galben [10]

Answer:

Fixed cost in an organization does not change and is fixed while the variable cost keep changing if the production is increased.

Explanation:

Fixed cost are said to be that cost which does not change with production level for a certain limit. Let us suppose there is no change in the rent amount if we have only factory for the production of goods.

But the variable cost are those cost which increases as production increases. More will be the variable cost when the production will be more. Also for per unit basis, the variable cost remains the same.

Fixed cost are not important in decision making if there is an excess of capacity available.

For example,

Direct labor, direct material -- variable cost

Salary of supervisor, rent of factory -- fixed cost

Even though there is not much change in the variable cost, like for suppose material price increases, a company can still make a budget that is based on the past experience and predicting the market prices. Similarly, if there is a machine that uses three units of direct material for a piece if finished product, which is not going to change in the future. Thus the company can make a budget.

5 0
3 years ago
In the context of changing existing attitudes, when giving attitude-improving feedback to an employee, one should?
NeX [460]

when giving attitude-improving feedback to an employee, one should should deal with descriptions rather than judgements. This allows the person to have a detailed account of his/her attitude.

Judgements will raise critics and bias which will not help improve the attitudes of employees but rather cause stress and also affect their self esteem thereby affecting the work performance and decline in delivery.

On the other hand being descriptive is more optimistic and the employees can easily acknowledge their attitudes and take in account.

brainly.com/question/28504315

#SPJ4

4 0
1 year ago
Consider a bakery in your community. Ingredients such as sugar and butter would be examples of _____ costs.
scoray [572]

Ingredients such as sugar and butter would be examples of variable costs.

Fixed costs are cost that remain constant no matter the amount of output. Fixed costs examples are rent, loan, salaries.

Variable costs are cost which change with a change in output as the business provides more services. Variable cost examples are cost of raw materials, commissions and so on.

Find out more at: brainly.com/question/14083670

5 0
2 years ago
Brinker accepts all major bank credit cards, including First Savings Bank's, which assesses a 5% charge on sales for using its c
ZanzabumX [31]

Answer:

Date      Account titles and explanation              Debit      Credit

May 20  Cash ($6,200 - $310)                              $5,890

              Credit card expenses ($6,200*5%)       $310

                    Sales                                                                    $6,200

               (To record the deposit)

3 0
3 years ago
A seller listed a home for $200,000 and agreed to pay a commission rate of 5%. The MLS stated that the commission would be share
Virty [35]

Answer:

The answer is: $2,700

Explanation:

The house sold for $180,000 (= 90% x $200,000).

The total commission was $9,000 (= $180,000 x 5%), split in half between listing office and selling office.

The selling broker received his $4,500 commission, and then h paid his selling associate 60% of it.

The selling associate received a $2,700 commission (= 60% x $4,500)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is true?
    14·2 answers
  • Please Help!!!
    8·1 answer
  • The measure used to report price changes at the wholesale level is the:
    14·1 answer
  • Hank is a U.S. citizen and is doing a three to six-year assignment as a sales executive in Paris for a French company, which beg
    15·1 answer
  • What is code of conduct in hospitality?​
    15·2 answers
  • A company pays each of its two office employees each Friday at the rate of $210 per day for a five-day week that begins on Monda
    10·2 answers
  • Garden Variety Flower Shop uses 900 clay pots annually. The pots are purchased at $2 each. Annual carrying costs per pot are est
    10·1 answer
  • Eclipse Solar Company operates two factories. The company applies factory overhead to jobs on the basis of machine hours in Fact
    7·1 answer
  • In cultures that are high in uncertainty avoidance,————-
    8·1 answer
  • A pharmacy has determined that a healthy person should receive 70 units of proteins, 100 units of carbohydrates and 20 units of
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!