1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
2 years ago
6

At a grocery store you can buy a whole chicken the weights 4 pounds for $3.88 you can also buy a package of chicken drumsticks t

hat weight 3 pounds for $3.06 use unit price to decide which one is a better buy
Mathematics
1 answer:
lilavasa [31]2 years ago
4 0
The better buy is 4lbs for $3.88
3.88/4=.97
3.06/3=1.02

You might be interested in
Write the standard form of the line that contains a slope of 2/3 and passes through the point (1, 1). Include your work in your
Aneli [31]
In this item, we are given with the slope, m = 2/3 and intercept of (1,1). The equation of the line that contains these properties is,

    y - y₁ = m(x - x₁)

Substituting the known values,

   y - 1 = (2/3)(x - 1)

Simplifying,

    3y - 3 = 2x - 2

Further simplifying,

<em>  2x - 3y = -1</em>
5 0
3 years ago
The amount of paper that the copy shop used this month was a 25% increase of the amount of paper they used last month. What perc
likoan [24]

Answer:

You didn't include any image here, but numerically, the amount of paper consumed this month is 125% compared to last month.

If last month's consumption is represented by 4 equal shapes, then the current month's consumption will be 5 shapes.  

If last month's consumption is represented by 8 equal shapes, then the current month's consumption will be 10 shapes.  

this pattern keeps repeating.

3 0
3 years ago
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
PLS HELP I WILL MARK YOU THE BRAINLEST<br> Graph ​y&gt;1−3x.
viva [34]

Answer:

D

Step-by-step explanation: ny line can be graphed using two points. Select two

x

values, and plug them into the equation to find the corresponding

y

values.

x

y

0

1

1

3

0

Graph the line using the slope and the y-intercept, or the points.

Slope:

−

3

y-intercept:

(

0

,

1

)

x

y

0

1

1

3

0

6 0
2 years ago
Which choices are equivalent to the expression below? Check all that apply.
JulsSmile [24]

Answer:5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Whats 39511 rounded to the nearest thousand
    10·2 answers
  • Find the percent change from the first value to the second.<br><br> 50;36
    6·1 answer
  • Simplify:
    13·1 answer
  • A musician plans to perform 6 selections. in how many ways can she arrange the musical selections?
    12·2 answers
  • For the data set 7 ,5,10,11,12
    8·2 answers
  • Plz help needed to graduate!!
    6·2 answers
  • A<br> If a ¥ b =<br> b<br> find 10 ¥ 2<br> 3
    8·1 answer
  • Find the distance between the (10, 9) and (4, 3).
    7·2 answers
  • Enter the slope-intercept equation of the line shown below.
    12·1 answer
  • Select the correct answer.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!