1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedaia [141]
4 years ago
8

I am trying to choose a cellphone plan. Plan A charges $90 per month plus $0.15 per text message sent during the month. Plan B c

harges $60 per month plus $0.35 per text message sent during the month. In order for Plan A to be cheaper than Plan B, I would have to send how many messages in a month?
Mathematics
2 answers:
Artyom0805 [142]4 years ago
6 0

Answer:

258

Step-by-step explanation:

mark brainlest

saw5 [17]4 years ago
3 0

Answer:

You will need to send 150 texts for them to be the same price

Step-by-step explanation:

A = .15x+90

B=.35x+60

.15x+90=.35x+60

      -60            -60

.15x+30=.35x

-.15x       -.15x

30=.2x

x=150

You might be interested in
3. Planet Fitness Club charges $30 per month for a membership. 24-Hour Fitness Club charges $22 per month plus an $80 initial fe
umka2103 [35]

Answer:

The number of months after which amount paid to two fitness clubs be the same is 10

Step-by-step explanation:

Given as :

The charge of Mikes fitness center = $30 per month fro membership

The charge of All-Day fitness center= $22 per month fro membership + $80            

                                                              initiation charge

Let The number of months after which amount paid to each club be same = x

So, According to question :

30 x = 22 x + 80

Or, 30 x - 22 x = 80

Or, 8 x = 80

So     x =

∴       x = 10

Hence The number of months after which amount paid to two fitness clubs be the same is 10    Answer

7 0
3 years ago
If it's 8:23 pm now... What time would it be in 45 min? ( I want to see what everyone comes up with)
andreyandreev [35.5K]
8:23, after 45 minutes is technically 8: 68

however, the hour ends at 60 minutes, so your true answer is 9:08 pm

hope this helps
6 0
3 years ago
Write a function to give arbitrary probabilities (totalling 100%) to each face of a six-sided die.
Andre45 [30]
P(A) = N/0
where P(A) equals Probability of any event occurring
N is the Number of ways an event can occur and
0 is the total number of possible Outcomes

P(A) = 1/6

Plainly the probability of rolling a six with a single six-sided dice is one event in which it lands with six uppermost, divided by six possible outcomes from a single throw, or one sixth (16.66 per cent).
7 0
3 years ago
Which statement is TRUE about perpendicular lines? 1. The lines intersect at a right angle 2. The lines are not in the same plan
alexgriva [62]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

8 0
3 years ago
Over what interval is the function in this graph increasing?
KengaRu [80]

Answer:

-4 ≤x≤1

Step-by-step explanation:

Increasing means that as x goes from left to right, the y value is getting larger

The graph is increasing from -4 to 1

-4 ≤x≤1

7 0
3 years ago
Other questions:
  • sarah and noah work at read on bookstore and get paid the same hourly wage . the table shows their work schedule for last week.
    14·1 answer
  • Need help on 2,3, and 4 please
    15·2 answers
  • Any 3 digit describe how to find the number that is 10 more
    6·2 answers
  • Megan uses 2/3 cup of almonds to make 4 cups of trail mix. Using this same proportion how many cups of almonds would Megan need
    14·1 answer
  • Region A has a total of 81,218,576 acres. Estimate the number of acres owned by the government in Region A. Choose the correct e
    8·1 answer
  • There are 12 tennis racquets and 8 hockey sticks in a gym class. What percent of the gym equipment in the class are hockey stick
    5·1 answer
  • Evaluate 7y - 3y for y=3
    12·2 answers
  • The manager of a furniture factory finds that it costs $3000 to manufacture 80 chairs in one day and $4800 to produce 280 chairs
    7·1 answer
  • A 24-ounce can of tomato sauce costs $3.60. What is the cost per ounces?
    9·1 answer
  • What is 9970 pounds to the nearest tenth of an ounce?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!