1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
14

What is 38.3 minus -1.2?

Mathematics
1 answer:
fenix001 [56]3 years ago
6 0
(38.3 - -1.2) = 39.5

Anytime you have two minuses beside each other, you add. 
If you have a plus sign in the middle, but one of the numbers is negative you subtract. 

Hope that makes sense ! (:
You might be interested in
I need to Match each equation that represents each situation.
almond37 [142]

Step-by-step explanation:

this is quite easy, when you use just common sense and identify the right numbers and variable names.

they is nothing special needed, you don't even need to create the equations yourself.

$4.99 per pound. buys b pounds and pays $14.95.

14.95 = 4.99 × b

$4.99 per pound. buys b pounds and pays c.

this is exactly the same as before, just that this time the total amount is not given as a constant but as a variable.

c = 4.99 × b

d dollars per pound. buys b pounds and pays t.

the same as the 2 cases before, just now everything is a variable. no more constants, but otherwise the completely same structure and method.

t = d × b

earned $275, which is $45 more than Noah ("n").

$275 = n + $45

earned m dollars, which is $45 more than Noah ("n").

m = n + $45

earned m dollars, which is y dollars more than Noah (we are asked that Noah's earnings are now called "v").

here your teacher made a mistake.

sure, the only remaining answer is

v = m + y

but it is not correct. given the names of the prime and associated variables the correct answer would be

m = v + y or v = m - y

7 0
1 year ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jessiah purchased 3 pairs of sneakers that cost d dollars- but
postnew [5]

Answer:

D-10

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have been asked to design a can shaped like right circular cylinder that can hold a volume of 432π-cm3. What dimensions of t
rosijanka [135]

Answer:

Height = 12cm

Radius = 6cm

Step-by-step explanation:

Given

Represent volume with v, height with h and radius with r

V = 432\pi

Required

Determine the values of h and r that uses the least amount of material

Volume is calculated as:

V = \pi r^2h\\

Substitute 432π for V

432\pi = \pi r^2h

Divide through by π

432 = r^2h

Make h the subject:

h = \frac{432}{r^2}

Surface Area (A) of a cylinder is calculated as thus:

A=2\pi rh+2\pi r^2

Substitute \frac{432}{r^2} for h in A=2\pi rh+2\pi r^2

A=2\pi r(\frac{432}{r^2})+2\pi r^2

A=2\pi (\frac{432}{r})+2\pi r^2

Factorize:

A=2\pi (\frac{432}{r} + r^2)

To minimize, we have to differentiate both sides and set A' = 0

A'=2\pi (-\frac{432}{r^2} + 2r)

Set A' = 0

0=2\pi (-\frac{432}{r^2} + 2r)

Divide through by 2\pi

0= -\frac{432}{r^2} + 2r

\frac{432}{r^2} = 2r

Cross Multiply

2r * r^2 = 432

2r^3 = 432

Divide through by 2

r^3 = 216

Take cube roots of both sides

r = \sqrt[3]{216}

r = 6

Recall that:

h = \frac{432}{r^2}

h = \frac{432}{6^2}

h = \frac{432}{36}

h = 12

Hence, the dimension that requires the least amount of material is when

Height = 12cm

Radius = 6cm

3 0
3 years ago
Fencing is sold for $1.50 per foot at the garden store. Shawn needs 24 feet of fence for his new puppy's yard. How much will the
Y_Kistochka [10]

Answer:

$36

Step-by-step explanation:

1.5 × 24 = 36

Hope this helps!

-MoCKEry

3 0
2 years ago
Other questions:
  • AB is tangent to \odot ⊙ O at A (not drawn to scale). Find the length of the radius r, to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • Which function has only one x-intercept at (-6, 0)?
    9·2 answers
  • PLEASE HELP AS SOON AS POSSIBLE! LOOK AT THE IMAGE BELOW
    14·1 answer
  • Which of these is a step in constructing an equilateral triangle using technology
    5·2 answers
  • The number of fish in a lake decreased by 25% between last year and this year. Last year there were 60 fish in the lake. What is
    5·2 answers
  • The slope of a line is -4 and Y negative intercept is -3 what is the equation of the line written in slope intercept form
    5·1 answer
  • 6. Using the distributive property, find the following products 1002 x 1518​
    9·2 answers
  • Which statement about the graph is true?​
    10·1 answer
  • Write and solve two different division expressions that have a negative quotient. Use the fractions − 2/3 , 5/6 , and − 1/4.
    13·1 answer
  • Can someone give me the answer.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!