1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
3 years ago
15

Julie wants to make handmade Valentine's she buys 1/2 yard of red ribbon and 3/4 yard of pink if each Valentine's 1/8 yards how

many cards can she create please show you work will mark brainiest

Mathematics
1 answer:
GuDViN [60]3 years ago
6 0

Answer:

She can make 4 Red Cards and 6 Pink Cards


Step-by-step explanation:


<u>You need to find a common denominator</u>

So if you have 1/2 a yard of red ribbon and you need 1/8 yards of ribbon to make a card - You would do 1/2 times 4 (1x4=4 || 4x2=) = 4/8

And the same for the Red Ribbon

3/4 - (3x2=6 || 4x2=8) = 6/8

You might be interested in
A circular pond has a radius of 6 feet. What is the area of that pond?
serg [7]

Answer:

radius x radius x pi = area of circle

6 x 6 = 36

36 x 3.14 = 113.04

113.04

Hope this helps

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Give an example of an addition problem in which you would and would not group the addenda differently to add
Ann [662]
Pemdas if you don't know what they are it looks like this.. (4+5)-5+4
similar to that..... 
I am pretty sure you wouldn't add that in a agenda because of the different properties it has but there are plenty more ways i just haven't figured them out 

8 0
2 years ago
Show that X^2-8x+20 can be written in the form (x-a)^2+a
svlad2 [7]

Answer:x^2 + 8x + 20

a = 1

b = 8

c = 20

Discriminant = b^2 - 4ac

=> 8^2 - 4(1)(20)

=> 64 - 80

=> -16

As -16<0

So, equation has no real roots

I hope this will help you

(-:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Can anyone do these two<br> a)√3(√3-1)<br> b)√5(√10+√2)
gogolik [260]
A 1.267949192
b 10.23334547
7 0
3 years ago
How do you solve this?
Readme [11.4K]
What are you trying to solve i can't see anything

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • The question is down below
    15·1 answer
  • 5.006 as a fraction in simplest form
    13·2 answers
  • F(x)=x^2-3 domain and range
    12·1 answer
  • Need help for number 4 please
    7·1 answer
  • Signment: Exit Tickets---8.4 Lesson 15 (8.EE.8.6)
    11·1 answer
  • For the question, calculate the slope of a line that passes through the points given. Remember to reduce all fractions to lowest
    11·2 answers
  • I need help before with this before 12:00 am
    8·2 answers
  • Me need more help plz also add explanation real explanation
    9·2 answers
  • .....................​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!