1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
3 years ago
13

Sally was the waitress at two tables. At the first table the bill came to $38.70 and the tip was 15%. At the second table the bi

ll came to $33.45 but the tip was 20%. At which table did Sally receive a larger gratuity? By how much was it larger? ​
Mathematics
1 answer:
rewona [7]3 years ago
3 0

\bf \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{a\% of b}\\ \cline{1-1} \\ \left( \cfrac{a}{100} \right)\cdot b \\\\ \cline{1-1} \end{array}~\hfill \stackrel{\textit{15\% of 38.70}}{\left( \cfrac{15}{100} \right)38.70}\implies \underline{5.805}~\hfill \stackrel{\textit{20\% of 33.45}}{\left( \cfrac{20}{100} \right)33.45}\implies \stackrel{\textit{larger}}{\underline{6.69}} \\\\\\ \stackrel{\textit{by how much?}}{6.69-5.805\implies 0.885}

You might be interested in
A bag contains yellow marbles and green marbles, 66 in total. The number of yellow
marysya [2.9K]

Answer:

51 yellow marbles

Step-by-step explanation:

work backwards~

6 more than: subtract 6=60

4 times: 60÷4=15

66-15=51

(that should be right)

3 0
3 years ago
10 points
soldi70 [24.7K]

Answer:

Here we have two inequalities.

P is price of the gallon,we have that:

$2.40 ≤ P ≤ $2.65

C is the amount of gallons that Ricardo buys each week.

8,5 ≤ C ≤ 11

Now, with this you can find the maximum and minimum amount that he can spend on a week.

The minimum is when he buys only 8.5 gallons and the price per gallon is $2.40

Cost = 8.5*$2.40 = $20.4

The maximum cost is when he buys 11 gallons, and the price of the gallon is $2.65

Cost = 11*$2.65 = $29.15

So the amount that he spends per week in gas, S, is:

$20.4 ≤ S ≤  $29.15

3 0
3 years ago
When two variables are correlated, one variable causes the other to occur. true or false.?
Anna007 [38]
It's true. They're connected, have a mutual relationship.
8 0
3 years ago
The store sells walnuts for $2.95 per pound. Corey bought 2.4 pounds of walnuts. Before tax, how much will the walnuts cost?
stepladder [879]

Answer:

$7.18

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds bought by the cost of one pound.

 (2.4 pounds)($2.99 per pound) = $7.176 ≅ $7.18

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
4x+17/8-13x-2/17x-32+x/3=7x/12-x+16
Dahasolnce [82]

Answer:

4063/1274

Step-by-step explanation:

I suggest using photo math app after update it has improved

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Obtain expressions in component form for the position vectors having the following polar coordinates.(a) 12.0 m, 170 degrees cou
    11·1 answer
  • What is (17-3)x(14-6)-22
    10·2 answers
  • 7 less than -2 times a number x is greater than or equal to 41 write a inequality for the statement above and find out a solutio
    15·1 answer
  • If Miss Turner’s been 60% of her total budget of $150 how much money did she spend
    14·1 answer
  • D=5, a10=48. find a45
    9·1 answer
  • 36 divided by 10 = ?
    14·2 answers
  • Find the unit price for each trail mix. cost is $6.00 and weight 3/4Lb
    10·1 answer
  • Marna is playing a game where you score -5 points each time you guess the correct answer. The goal is to get the lowest score. T
    5·1 answer
  • HELP ME PLEASEE ASAP!!!! PLEASEE
    11·1 answer
  • What is the image of the point (-5, 4) after a rotation of 270° counterclockwise
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!