Four brothers each bought two hot dogs and a bag of chips at the football concession stand. If the bag of chips was $1.25, and t he total was $18.20, which equation can be used to find the price of one hot dog?
1 answer:
Items bought in total: 4 brothers X two hot dogs and one bag of chips= 4X3= 12. Hot dogs- x, chips- y. 4y + 8x= $18.20 Chips= $1.25 each so 4($1.25) + 8x= $18.20 5 + 8x= $18.20 8x= $18.20-5 8x= $13.20 x= $13.20/8 [13.20 divided by 8] x= $1.65 This means that one hot dog= $1.65. If you’re unsure what to write as the answer I’d suggest that you put all the working out down in your copy/notes.
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
Parallel line is -2
perpendicular line is 1/2
hello there
This is a tricky question but i think i have solved it
Account 1: $100
Account 2: $150
Account 3: $250
If my answer helped please mark me as brainliest thank you and have a great day!
Answer:
Step-by-step explanation:they are even
4y:5y would be the simplest form
Answer:
SSbetween treatments
Step-by-step explanation:
SSbetween treatments or Sum of square between treatments is used to measure and compare the mean differences between treatments from which the variance will be computed.