1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
2 years ago
10

The capacity of a resource determines the ___________ number of flow units that can flow through that resource per unit of time.

Business
1 answer:
Goryan [66]2 years ago
8 0

Answer:

the answer for the particular blank is Maximum.

Explanation:

  • The efficiency of a resource specifies the maximum number of flow units per unit of time which can flow through that resource.
  • when a resource produce more and more products to its maximum capacity, then we can say that it is the maximum production unit of a resource in a particular time

higher capacity shows higher production..

so, maximum capacity shows maximum production

You might be interested in
A small factory produces toilet paper. The annual demand is 360,000 units, and the company produces toilet paper in batches. On
Valentin [98]

Answer:

26,833 units

Explanation:

Optimal production quantity is the quantity at which business incur minimum cost. This is the level of production per batch where the incur the lowest cost.

EOQ =  

C = Carrying cost = 10 / 100 = $0.1 per unit

S = Setup cost = $100

D =Annual Demand = 360,000

EOQ = \sqrt{ \frac{2 X S X D}{C} }

EOQ = \sqrt{ \frac{2 X 100 X 360000}{0.1} }

EOQ = 26,833 units

7 0
2 years ago
One reason why the average salary of Major League Baseball players is higher than the average salary of college professors is th
alexdok [17]

Answer:

the marginal revenue product of baseball players is greater than the marginal revenue product of college professors.

Explanation:

Baseball players are responsible for a baseball teams' revenues, and they add up billions of dollars per year. For example, Max Scherzer sells jerseys, caps and other merchandise for millions of dollars, and his team winning the World Series this year increases the team's revenue greatly. Sometimes even without winning a championship some players still generate lots of revenue.

An individual's salary should be proportional to the revenue that they generate. Colleges have huge amounts of revenue, and college professors are responsible for a large portion of it.

The problem hear is that there are a lot of college professors and assistants, and the revenue must be split between many people. For example, Harvard University's revenue is about $5.5 billion per year, but it has over 16,000 employees (including about 2,400 professors).

7 0
3 years ago
Work experience should always be listed before education on a resume. True or false?
AVprozaik [17]

TRUE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The following costs were incurred in September:
aleksley [76]

Answer:

Option (d) is correct.

Explanation:

Given that,

Direct materials = $44,200

Direct labor = $31,800

Manufacturing overhead = $25,200

Selling expenses = $22,100

Administrative expenses = $37,100

Conversion cost:

= Direct labor + Manufacturing overhead

= $31,800 +$25,200

= $57,000

Therefore, the conversion costs during the month totaled $57,000.

5 0
3 years ago
Controlling the money supply to achieve desired macroeconomic goals is called
Sergio [31]

Answer:

The answer is monetary policy

Explanation:

Monetary policy is an economic policy that manages the size and growth rate of the money supply in an economy. It is a powerful tool to regulate macroeconomic variables such as inflation, consumption, growth and liquidity.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • You are the CEO of a small firm that manufactures office furniture. The decision-making authority in your firm rests almost enti
    6·1 answer
  • What is a good website to create yourself, have a domain, and to sell things
    12·1 answer
  • CompX Inc. is an online retailer of electronic products including laptops and tablets. The company is known for its unique appro
    14·1 answer
  • Consider the two savings plans below. Compare the balances in each plan after 7 years. Which person deposited more money in the​
    13·1 answer
  • What are three locations where you can view your Focused Review for a practice or proctored assessment?
    5·1 answer
  • Gardner Corporation purchased a truck at the beginning of 2012 for $90,000. The truck is estimated to have a salvage value of $3
    7·1 answer
  • ) You purchased a call option for $3.45 17 days ago. The call has a strike price of $45 and the stock is now trading for $51. If
    12·1 answer
  • When buyers in a competitive market take the selling price as given, they are said to be a. monopolists. b. free riders. c. pric
    9·1 answer
  • The airlines sold fewer tickets to business travelers during the "Great Recession" due to more companies using video conferencin
    12·1 answer
  • in 2022 medrano manufacturing reported 3.9 billion in cash flows from operating actiivites but on ly 2.7 billion in net income w
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!