I think it is the exchange of goods or services, which can be with or without money.
Pushes herself and is determined to finish something she started.
Answer:
D) public relations
Explanation:
In marketing, public relations refers to a company's efforts to carry out a series of programs and activities designed to improve the company's image and the image of the products or services that it offers.
In this case, the coverage provided by newspapers and television is not advertisement, it is part of a public relations efforts designed to make the public aware of the channel's environmental approach.
In this item, we calculate first for the price of each can of coffee by dividing the cost by the number of cans of coffee.
Price per can = cost / total number of cans of coffee
price per can = ($2.40) / 4 = $0.6/can
To compute for the price of the 1/4 can, multiply the price by can by 1/4.
price of 1/4 can of coffee = (1/4 can)($0.6/can)
price of 1/4 can of coffee= $0.15
Therefore, the 1/4 can of coffee will cost only $0.15.
Answer: They are all books used in preparing financial statements
Explanation: Also An IS work is used by students for Completing tasks and also for recording the progress of work done in the financial world