Answer:
M-N= {a,d}
Step-by-step explanation:
subtract the common elements
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Answer:
pi4
Step-by-step explanation: Formula is piD, diamter is 4, so pi4 which equals 12.56
Start by making variables to represent each tire
S=all-season tires
T=all-terrain tires
Create equations based on what was given in the question
68s+125t=3926 (the price for each tire multiplied by the number of tires equals the overall sales price)
T=14 (14 all-terrain tires were sold)
Sub 14 into the first equation for t in order to solve for s
68s+125(14)=3926
68s+1750=3926
68s=3926-1750
68s=2176
S=32
I hope this helps!