1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vagabundo [1.1K]
3 years ago
11

I need help please and thank you

Mathematics
2 answers:
d1i1m1o1n [39]3 years ago
8 0

Answer:

8.08

Step-by-step explanation:

mylen [45]3 years ago
8 0
8.5%= 0.085
0.085 x $95 = 8.075

$8.08 to nearest 100
You might be interested in
In which branch of statistics would a researcher acquire twenty-five 2000 Toyota Celicas, drive them until they had a major mech
AURORKA [14]

Answer:

The answer is "descriptive statistics".

Step-by-step explanation:

Descriptive statistics are short descriptive factors that add up a production set, that can be either a reflection of a whole or a sample population. It is broken down into cumulative frequency measurements and variance measurements. The study uses descriptive statistics to explain the profile of the respondents. People give simple summaries about the sample as well as the actions.

6 0
3 years ago
I need help doings this​
julia-pushkina [17]

Answer:

Either A or C, I'm not quite sure tho

Step-by-step explanation:

The line is on the negative side of the graph

6 0
3 years ago
Last week, the price of cherries at the corner deli was $4.99 per pound. This week, cherries at the same deli are on sale at a 1
sergij07 [2.7K]

Answer:

The price for 3.75 pounds of cherries is $17.775.

Step-by-step explanation:

The price las week was $ 4.99 and it got a discount of 15% for this week, this means that the price for this week is 100% of the one prior minus 15%, therefore it is 85% of the last price. We need to calculate the price per pound with this discount as shown below:

\text{this week} = \text{last week}*\frac{95}{100}\\\\\text{this week} = 4.99*0.95 = 4.74 \text{ per pound}\\

Since the price is $4.74 per pound and we want to buy 3.75 pounds, then the total amount we need to pay is:

\text{total amount} = 3.75*4.74 = 17.775

The price for 3.75 pounds of cherries is $17.775.

6 0
3 years ago
half of the students in max's class volunteer at a local community center. fifteen students do not volunteer. if there was twelv
slava [35]

Answer:

There will 18 Girls in the class.

7 0
3 years ago
Solve the right triangle. Round decimal answers to the nearest tenth.<br> MK= 8<br> 40°
NeTakaya
All of it is 8 because sides are all equal
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Whats 168,356 rounded to the nearest ten thousand
    6·2 answers
  • Suppose an airplane climbs 15 feet for every 40 feet it moves forward. What is the slope of this airplane's ascent?
    15·1 answer
  • What is the equation of a line, in general form, with a point (-3, 0) and an undefined slope?
    14·2 answers
  • Please help me ASAP!!!​
    5·1 answer
  • Every year on Earth Day, a group of volunteers pick up garbage at Hidden Falls Park. The time takes to clean the beach varies in
    12·1 answer
  • What multiples to 42 and adds to -2
    12·1 answer
  • Does the graph represent a function? Why or why not?
    7·2 answers
  • How many 1/2 cup servings are in a casserole that contains 5 1/4 cups?<br> Help<br> Pppppp
    5·1 answer
  • What part of the story does this portion of the graph represent?
    6·1 answer
  • Select all the correct answers. Which statements are true about function g? NO LINKS!!!​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!