1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
9

Each week samantha can pay as much as $15 for her school lunch. Write an inequality showing how much samantha spends on lunch.

Mathematics
1 answer:
Annette [7]3 years ago
5 0

Answer:

x\leq \$15

Step-by-step explanation:

Let

x------> amount of money that Samantha spends weekly on her school lunch

we know that

The inequality that represent this situation is

x\leq \$15

All positive real number less than or equal to 15

You might be interested in
Perform the division and leave the result in trigonometric form.
Anettt [7]

Answer:

\frac{1}{2} ( cos40° + isin40°)

Step-by-step explanation:

To divide

\frac{r_{1(cosx_{1}+isinx_{1})  } }{r_{2}(cosx_{2}+isinx_{2})   }

= \frac{r_{1} }{r_{2} } [ cos(x₁ - x₂) + isin(x₁ - x₂)

Given

\frac{2(cos90+isin90}{4(cos50+isin50)}

= \frac{2}{4} ( cos(90 - 50)° + isin(90 - 50)°

= \frac{1}{2} ( cos40° + isin40° )

8 0
3 years ago
I bet you 10 points you will not answer this<br><br> I think its B i need assurance
Flauer [41]

Answer:

(a) seems to be the closest to being correct of these five statements.

Step-by-step explanation:

Let's go through the list of possible descriptors:

a) There are no outliers.  This seems to be the response most likely to be correct.

b) The distribution is not skewed left.  It's skewed right.

c) The center is not 44.  From what I see, the center is 48.

d) This distribution is not bimodal; it does not have two peaks.

d) The spread is not 38 to 67; it's 29 to 67.

5 0
3 years ago
The seventh grade choir sold pizzas as a fundraiser. The choir teacher created the graph below for the students.
frez [133]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

We are trying to find the profit for every pizza sold. Since looking at the x axis, the point in which its x coordinate is 1 cannot be easily identified. Thus, we shall derive the answer using a point that can be easily identified.

We observe that the two points, (10,12) and (20,24) sits nicely on the graph. I will be using the first coordinate above to derive the answer.

For every 10 pizzas sold, $12 of profit is made.

10 pizzas ----- $12 profit

1 pizza ----- $12 ÷10= $1.20

Hence, the unit rate of profit for the pizzas is $1.20 per pizza.

3 0
3 years ago
Louise bought 114 pounds of roast beef at $2.00 per pound and ​ 212 ​pounds of turkey at $1.50 per pound. What was her total cos
BlackZzzverrR [31]
To find the total cost of Roast Beef, multiply 114 lbs by $2 equaling $228. Next to find the total cost of the turkey, multiply 212 lbs by $1.5 equaling $318. The last step is to multiply the two sums giving you a total of $546
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me please answer it correctly please answer it correctly
lesya [120]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

=3+(-7)

=3-7

As 3 is a positive number(+), it is referred as it gained yards. 7 is referred as lost yards because it's a negative number(-).

Hope this will help ya!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following matches a quadrilateral with the listed characteristics below ?
    7·2 answers
  • Josh has a savings account at a bank that charges a $10 fee for every month his balance falls below $1,000. What will his balanc
    6·1 answer
  • If triangle ABC is Congruent with triangle DEF the length of side DE is:
    6·2 answers
  • 80 students voted for an eagle 160 students voted for a bulldog round to the nearest whole percent what percent of these student
    11·1 answer
  • 456 divided by n=4.56
    12·2 answers
  • Can someone help me with number 10 thanks
    9·2 answers
  • SOMEONE HELP ME!! THIS IS DUE IN 11:45 TODAY‼️ 33 POINTS‼️
    13·1 answer
  • Please someone answer quick I need this for tomorrow for school and I'm not done pls tell me the right answer thanks
    12·2 answers
  • 27. Dylan bought 3 identical shirts online for a total cost of $71.83 including a flat rate of $7.99 for shipping. Write
    7·1 answer
  • Last year, the Good Foods Cereal Company produced 753,295 boxes of cereal. The company
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!