1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
4 years ago
11

How to solve the equation for y

Mathematics
1 answer:
Andreyy894 years ago
4 0

Answer:

What equation? Please include the equation

You might be interested in
Someone please help me
Lerok [7]

Answer:

y=3x+5

Step-by-step explanation:

I think that this is what they mean...

y=mx+b

y=3x+b

y=3x+5

plug in #s

5=15+5

5=20 no

6 0
4 years ago
Three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared
Aloiza [94]
3 cans = $1.50

1.50
------- = 1 can
3 cans


1.50
------- = .50
3



1 can = $.50
8 0
4 years ago
A group of neighbors planted basil, thyme, rosemary, and oregano in a community garden. They planted the same number of each her
taurus [48]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

You have to divide 52 by 4 as there are 4 types of plants. It says that they were divided equally and that there is four of them so 52 divided by 4 is 13.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find two square numbers that have a sum of 130
3241004551 [841]
7 squared = 49 and 9 squared= 81 add up 49 and 81 and you get 130
8 0
4 years ago
Can you please help me solve dis
Alexus [3.1K]

Answer:

I would say F

Step-by-step explanation:

This is because a rectangle need to have at least one side of parallel sides that are the same length and F confirms that.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 56 divided by 7 jdjcjdjdjdjfjjfhfjfhfjfhfufgdjssgjsjshsjwiwh
    11·1 answer
  • Please answer in attachment
    8·1 answer
  • PLEASE EXPLAIN HOW TO DO THIS!!!
    10·2 answers
  • What is the perimeter of 36?
    9·2 answers
  • Which of the following lists of numbers is closed under division?
    5·2 answers
  • A scrap metal buyer pays $3.18 per square foot of steel.
    9·1 answer
  • A quantity with an initial value of 750 decays continuously at a rate
    7·2 answers
  • Andres is 4 years older than Renee. In 2 years the sum
    12·1 answer
  • Find the measure of b and d given that m||n.
    14·1 answer
  • (-14+3i)-(14i) = ?<br> Express your answer in the form<br> (a + bi).
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!