<span>The rate is the ratio and the unit rate is the rate when the denominator is 1.
$279 for 9 tickets.
=> rate = $279 / 9 tickets => unit rate = $ 31/ ticket
$18 for 6 volleyballs.
=> rate = $ 18 / 6 volleyballs => unit rate = $ 3 / volleyball
4 fouls in 20 minutes.
=> rate = 4 fouls / 20 minutes => unit rate = 0.2 fouls / minute
36 strikeouts in 54 innings.
=> rate = 36 strikeouts / 54 innings => unit rate = 0.67 strikeouts / inning
</span>
I am not sure if you have any choices. Here are some options:
0.17333333333
This is also notated by .1733 with a line over the top of the two 3's indicating that these number continue repeating.
Other choices depending on your instructions...
.173 (if rounded to thousanths)
.17 (if rounded to hundreths)
.2 (if rounded to tenths)
Your Welcome x= gfdghjiijjbfr
You can do 9/1 x A
2 x (9/0.5 x B)
9/0.25 x C
so 9A + 36B + 36C
(9 x 50) + (36 x 80) + (36 x 120) = 450 + 2880 + 4320 = $7650