1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
11

Barbara sells iced tea for $1.49 per bottle and water for $1.25 per bottle. She wrote an equation to find the number of bottles

she needs to sell to earn $100.
1.25x + 1.49 = 100
What error did Barbara make in writing the equation?

A = Barbara’s equation did not consider the number of bottles of water.
B = Barbara’s equation did not consider the number of bottles of iced tea.
C = Barbara’s equation did not use the correct price for the bottles of iced tea.
D = Barbara's equation did not use the correct total for sales.
Mathematics
2 answers:
g100num [7]3 years ago
4 0

B. Barbara's equation did not consider the number of bottles of iced tea. She only put 1.49, which would mean she only sold one. Because we know she sells more then one, it should be 1.49(then a variable)

Ratling [72]3 years ago
3 0

Answer:

B = Barbara’s equation did not consider the number of bottles of iced tea.

Step-by-step explanation:

Barbara sells iced tea for $1.49 per bottle and water for $1.25 per bottle.

Let the water bottles she needs to sell be = x

Let the iced tea she needs to sell be = y

As she wants $100, she has to sell the following numbers of drinks.

1.25x+1.49y=100

----------------------------------------------------------------------------------------------

But, Barbara wrote an equation 1.25x+1.49= 100

She did not put a variable with 1.49, that will depict the number of iced teas she needs to sell.

Hence, option B is correct.

You might be interested in
Please help!!!! Find X and Y
Rudik [331]

Answer: X=15 , Y=15\sqrt{3}

Step-by-step explanation:

This triangle is a 30, 60, 90 so that means it would be - a, 2a, a\sqrt{3} on each side, so add that all together and you get x-15 and y-15\sqrt{3}

5 0
3 years ago
In a small library , there are 5 nonfiction books for every 9 fiction books There are 130 a . How many fiction books are there ?
Mice21 [21]

Answer: 234

Step-by-step explanation:

If there are 130 nonfiction books, then there are 234 fiction books

6 0
3 years ago
Algoritmo que permita calcular el área de un cuadrado
dmitriy555 [2]

Answer:

espero que esto ayude

Step-by-step explanation:

length = int (input ("Ingresa una longitud"))

width = int (input ("Ingresa un ancho"))

área = largo * ancho

imprimir ("El área es" + área)

8 0
3 years ago
P=$222 r=12% Y=10 A=?
sergey [27]
To solve for the A or the principal amount plus interest you can use two formulas:

A = P + I

Where: P = Principal
             I  = Interest

or you can use 

A = P (1+ rt)

Where: P = principal
             r  = rate in decimal
             t  = time in years

With your given you can use the second one, without having to use the first. 
Given that the Principal amount is $222 and the rate is 12% and time is 10 years, we first need to convert your rate into decimal by dividing the value in percent by 100 which will yield 0.12. 

Then now we can just input the data that you know into the formula:
A = P(1+ rt)
   = $222(1 + (0.12)(10))
   = $222(2.2) 
   = $488.40

Your A is then equal to $488.40

If you need to get the simple interest all you need to use is the first formula given:

A = P + I
for the interest you transpose the P to the side of the A and you will get:
I = A - P
  = $488.40 - $222
  = $266.40

$266.40 is the added interest to the principal amount. 
7 0
3 years ago
URGENT PLS HELP<3 Each person needs to rent a helmet for $5. Write the expression for the total cost for the helmets.
SpyIntel [72]

Answer:

5n

Step-by-step explanation:

cost of one helmet = $5

let 'n' be the number of person that is n=1,2,3,4........

note that the value of n is always a natural number

therefore the expression = 5n

where 5 is the cost one helmet

n is the number of persons

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you are investing money, would you rather deposit into an account that earns simple interest or compound interest?
    14·2 answers
  • What is 0.1 as hundredths in fraction form and decimal form?
    12·2 answers
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • Convert 2.5 feet into inches
    14·2 answers
  • An animal shelter has 36 kittens and 12 puppies available for adoption. What is ration of puppies to kittens?
    9·2 answers
  • Simplify.
    12·1 answer
  • Number of Acres
    6·1 answer
  • Heheh ik im annoying but plssss im trying to graduate hs
    9·1 answer
  • Find the missing value need help
    6·1 answer
  • The price of a gallon of unleaded gas has risen to $2.85 today. Yesterday's price was $2.80. Find the percentage increase. Round
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!