1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
3 years ago
10

The cost of tuition at a college is $12,000 and is increasing at a rate of 6% per year; 4 years.​

Mathematics
1 answer:
Mekhanik [1.2K]3 years ago
8 0

Answer: $2880

Step-by-step explanation:

I = P • r • t

I = 12000 • 0.06 • 1460/365 (I used 1340/365 because there are 365 days in a year. 4 years = 1460)

I = 2880

You might be interested in
Let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
cupoosta [38]
g(x)=x-3 \ \ \ and\ \ \  h(x)=x^2+6 \\\\(h \circ  g) (1)=h\bigg (g(1)\bigg)=h\bigg(1-3\bigg)=h(-2)=(-2)^2+6=4+6=10
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the given triangle to the nearest square unit. Angle a= 30 degrees, b=10, angle B=45 degrees
storchak [24]

Answer:

A=34\ units^2

Step-by-step explanation:

Suppose we have a general triangle like the one shown in the figure.

We know the angle A, the angle B and the length b.

A = 30\°\\\\B = 45\°\\\\b = 10

By definition I know that the sum of the internal angles of a triangle is always equal to 180 °.

So

A + B + C = 180\\\\30 + 45 + C = 180

We solve the equation and thus we find the angle C.

C = 180 - 30-45\\\\C = 105

We already know the three triangle angles.

Now we use the sine theorem to calculate the sides c and a.

The  sine theorem says that:

\frac{sin(A)}{a}=\frac{sin(B)}{b}=\frac{sin(C)}{c}

Then

\frac{sin(30)}{a}=\frac{sin(45)}{10}

\frac{sin(30)}{\frac{sin(45)}{10}}=a

a=7.071

Also

\frac{sin(105)}{c}=\frac{sin(45)}{10}

\frac{sin(105)}{\frac{sin(45)}{10}}=c

c=13.660

Finally, we use the Heron formula to calculate the triangle area

A=\sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}

Where s is:

s=\frac{a+b+c}{2}

Therefore

s=\frac{7.071+10+13.660}{2}

s=15.37

A=\sqrt{15.37(15.37-7.071)(15.37-10)(15.37-13.66)}

A=34\ units^2

3 0
3 years ago
Miles bought a car that cost $23,556.to the nearest ten thousand,how much did the car cost
laila [671]
$20,000
In word form. he has twenty three thousand five hundred and fifty six, so we look to the digit next to the thousands, 3, and since its below 5, we keep 2 the same.
3 0
3 years ago
An 8 foot square floor is to be covered with square tiles measuring 8 inches on each side. If each tile costs 50 cents, how much
wariber [46]

9514 1404 393

Answer:

  (c) $72

Step-by-step explanation:

Each tile is 8/12 ft = 2/3 ft on a side. Then 8/(2/3) = 12 tiles will fit along each edge of the square area to be tiled. That is ...

  12 × 12 = 144

tiles will be needed to cover the area.

The cost of 144 tiles at $0.50 each is ...

  (144)($0.50) = $72.00

8 0
3 years ago
Help please!!! Will Mark Brainly!!!
Rudik [331]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of the power.<br><br><br> 4th to 3rd power
    13·1 answer
  • Your bill was $26 you paid 23% tip how much was your tip
    13·2 answers
  • Jake’s bank offers him an account with 3% interest, compounded
    13·1 answer
  • I need help!! Describe how to determine the average rate of change between x = 1 and x = 3 for the function f(x) = 3x^3 + 1. Inc
    13·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    9·2 answers
  • −3, −1, 0, 3<br><br> Which pair of numbers has a sum of 0
    11·1 answer
  • Which linear function has a graph that includes all of the points in the table?
    8·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • A paper company needs to ship paper to a large printing business. The paper will be
    7·1 answer
  • Subtract 4 from 1/6of 42
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!