1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
11

4) Dan had 199 dollars to spend on 7 books. After

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]3 years ago
3 0

Answer:

The answer is that each book costs 26 dollars

Step-by-step explanation:

First we subtract 199 dollar from 7 =182

Then we divide 182 dollars to the seven book in order to find a unit =182/7=26

To prove this answer multiply 26 dollars than 7 books and see if the outcome is 182.Then subtract 199 from 182 and see if you got 17.

You might be interested in
Prove: Quadrilateral ABCD is a parallelogram.
Brilliant_brown [7]

Answer:

Step 3.

m∠ AEB = m∠ CED .........By  Vertical Angles Theorem.

Step-by-step explanation:

Vertical Angles Theorem:

Vertical angle theorem states that vertical angles, angles that are opposite each other and formed by two intersecting lines,are congruent.

If two lines intersect each other we have two pair of vertical opposite angles. As shown in the figure.

Here,

∠ 1 and ∠ 2 are vertical opposite angles and also they are equal.

∠ 3 and ∠ 4 are also vertical opposite angles and also they are equal.

For,

step 3. m∠ AEB = m∠ CED

Therefore, the reason for step 3 of this proof is Vertical Angles Theorem.

6 0
4 years ago
Elvas older sister told her that her chance of getting chocolate while trick or treating was about one in four after she was don
vivado [14]

The correct ratio is 5:3

3 0
4 years ago
How do I express 540 as a product of prime factors
aksik [14]
540=
54*10=
6*9*2*5=
2*3*3*3*2*5=
2*2*3*3*3*5 or in exponential form
(2²)(3³)(5)
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Linda left home and drove for 2 hours. She stopped for lunch then drove for another 3 hours at a rate that is 10 mph higher than
Verdich [7]

Answer:

44 mph

Step-by-step explanation:

Given that:

Before lunch :

Time taken = 2hrs ; at speed = x mph

After lunch :

Time taken = 3hrs ; at speed = x + 10 mph

Total distance covered = 250 miles :

Distance = speed * time

(2 * x) + (3 * (x + 10)) = 250

2x + 3x + 30 = 250

5x + 30 = 250

5x = 250 - 30

5x = 220

x = 220/ 5

x = 44 mph

Rate before lunch is 44mph

6 0
3 years ago
Which system of equation should you use to solve this problem
Alex17521 [72]

Last option is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given that

Let x stand for the solution a and y stand for the solution B

So,

According to statement that

30 gallons have to be made

x+y=30

Solution A contains 29 percent bromine => 0.29x

Solution B contains 53 percent  =>0.53y

And the mixture of 30 gallons contains 45% bromine

0.29x+0.53y=30*0.45\\0.29x+0.53y=13.5

Following equations will be used for solving the problem

x+y = 30\\0.29x+0.53y=13.5

Hence,

Last option is the correct answer.

Keywords: Equations, Variables

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/10941043
  • brainly.com/question/10978510

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How can I solve this two step equation: 2(n+5)=-2
    12·2 answers
  • What is the equation of the line passing through (0,0) and (1,4)
    10·1 answer
  • 10 lb____64 oz (equal to, greater than, less than)
    12·2 answers
  • Please help soon and explain. I don’t know how to solve! Thank u!
    7·1 answer
  • I need help with this
    6·2 answers
  • A pet store has 26 rabbits and hamsters. The number of rabbits is two more than double the number of hamsters. Which equation be
    8·1 answer
  • What is the value of the expression when y=2
    10·1 answer
  • REALLY NEED HELP!!!!!!!
    9·2 answers
  • If c(x)=4x-2 and d(x)=x^2+5 , what is (c o d) (x)
    11·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!