1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
5

(Help please and thank you very much.)

Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
5 0

Answer:

26 weeks!

Step-by-step explanation:

Hello there!

There are 52 weeks in a year, believe it or not! So, if 1 bag of food was 10 lbs, then it would be 1 bag of 10lbs x 52 weeks, so it would be 52 bags. However, we are dealing with 20 lb bags, which will last twice as long as the 10 lb bag! So, if 1 bag will last 2 weeks, and there are 52 weeks in a year, then it is weeks divided by number of weeks it takes to consume 1 bag, 52 divided by 2. 52 divided by 2 is 26.

So in 1 year, the shelter will need 26 bags of 20 lb cat food!

Hope I helped!

If you enjoyed my answer, I'd appreciate a rating and a Thanks!

You might be interested in
Determine the value of x in this polygon.
Nata [24]

Answer:

X24

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Shea wrote the expression 5(y+2)+4 to show the amount of money five friends paid for snacks at a baseball game.Which espression
zhenek [66]

Answer: Algebraic linear expression

Step-by-step explanation:

An algebraic expression in mathematics is an expression built up from integer constants with

unknown variables, and the algebraic operations. For example, 6x² − 2xy + 20 is an algebraic expression which is quadratic in nature.

The general formular for algebraic linear expression is Y - MX - C

6 0
3 years ago
Someone help pls i will mark u brainliest
Alla [95]

Answer:

uh

Step-by-step explanation:

cant see the picture

f

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the figure below?
Mashutka [201]
The answer to your question is 67
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Phoebe bought 28 ounces of gourmet cheese for a fondue. If the cheese sells for ​$6.00 per​ pound, how much will Phoebe pay for
MariettaO [177]
$10.50
///////////////////

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • mr. cook earns a salary of $150 a week plus an 8% commission on all sales. how much will he earn if his sales this week are $2,9
    10·1 answer
  • An athlete is running in a marathon that eventually finishes at a local high school. After x minutes, the distance the athlete i
    10·2 answers
  • You need to order carpet for a room that has a length that is twice its width. If the area of the room is 288 square feet, find
    10·1 answer
  • I need help with these questions
    12·1 answer
  • How do you simplify 9*499 using the distributive property?
    10·2 answers
  • 2x − 3y + 4z = 23 x + 2y − 4z = −10 3x − y + 2z = 19 2 -3 4 1 2 -4 3 -1 2 Correct: Your answer is correct. x y z = 23 −10 19 Fin
    12·1 answer
  • Charge q is one unit of distance away from the source charge s. Charge p is two times further away. The force exerted between S
    10·1 answer
  • What are the equivalent ratios?​
    9·1 answer
  • At a go-kart park, you can pay $6 for admission and $4 for each ride, or you can buy an all-day pass for $25, which includes adm
    10·1 answer
  • Find the percent of markup for a shirt that a store buys for $3.25 and sells for $7.50.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!