1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
2 years ago
13

Can someone please help first answer gets brainlist

Mathematics
1 answer:
OLga [1]2 years ago
3 0

Answer:

3/5

Step-by-step explanation:

0.6 is actually 6/10 as a fraction. You divide bot the 6 and the 10 by 2 to get 3/5

You might be interested in
How many solutions does the following equation have?
Tom [10]

Answer:

Answer choice D, Infinitely many solutions.

Step-by-step explanation:

6x-24=6x-24

3 0
3 years ago
Ryan works at at the donut shop where he makes $10.25 per hour . He also works part time at the school bookstore where he makes
SCORPION-xisa [38]

Answer:

6 hours

Step-by-step explanation:

Let

x----> the number of hours worked at the donut shop

y----> the number of hours worked at the school bookstore

we know that

x+y=20

x=20-y -----> equation A

10.25x+8.75y=196 -----> equation B

Substitute equation A in equation B and solve for y

10.25(20-y)+8.75y=196

205-10.25y+8.75y=196

10.25y-8.75y=205-196

1.5y=9

y=6 hours at the school bookstore

7 0
3 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
PLEASE HELP could this be 110, maybe?? I've tried both 40 and 100 already.​
Firdavs [7]
180-70-30=80
The answer is 80
The two triangles are the same.
Corresponding angles of congruent triangles are equal.
A triangle's three angles add up to 180 degrees.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer this, thanks.
elena55 [62]
First, put it into point-slope form. 

Find the slope:

m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(-6-(-2)/(2-1)
m=(-6+2)/1
m=-4/1
m=-4

Now, put it into point-slope:

y-y1=m(x-x1)

y-2=-4(x-(-6)
y-2=-4(x+6)
y-2=-4x-24

Slope intercept form: y= mx+b

Add 2 to the other side.

y=-4x-22 <== the answer

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find A ∩ B if A = {3, 6, 9, 12} and B = {2, 4, 6, 8, 10, 12}.
    14·2 answers
  • good morning :) The rental car holds 22 gallons of gas and gets 20 miles per gallon. The trip to Ellis City is 1760 miles. How m
    15·1 answer
  • Find the Dot Product if u=8i-7j and v=3i-4j?
    11·1 answer
  • Diego paid $47 for 3 tickets to a concert. Andre paid $141 for 9 tickets to a concert. Did they pay at the same rate?
    10·2 answers
  • The annual rainfall in a certain region is approximately normally distributed with mean 41.8 inches and standard deviation 5.8 i
    14·1 answer
  • the area of a rectangle is 96m^2 and the circumference is 39.2m. Determine the dimensions if the rectangle​
    11·1 answer
  • This is for geometry and i keep getting it wrong​
    13·2 answers
  • My homework says, "Does the graph represent a proportional relationship? Why or why not? You MUST explain to get credit."
    12·1 answer
  • What ordered pairs are NOT solutions to y = -5x – 4.
    9·1 answer
  • help me on the following, in the picture IK U WANT THE POINTS JUST HELLPPP , ONLY IF UKNOW THE ANSWER/ NO LINKS and swrong answe
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!