1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
3 years ago
5

Apply the distributive property and collect like terms: 5(3m – 2n) –2(m – 2n)

Mathematics
1 answer:
emmasim [6.3K]3 years ago
3 0

Hey there!!

Given equation :

... 5(3m – 2n) –2(m – 2n)

Applying the distributive property :

... 15m - 10n - 2m + 2n

Combining like terms :

... 13m - 8n

Hope my answer helps!!

You might be interested in
What is 0.1% of 203.75 million?
lesya [120]

Answer:

O.1% of 203.75 million is 0.20375.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are two ways to start solving this equation? Choose BOTH ways.
ElenaW [278]

Answer:

Step-by-step explanation:

use the distributive propriety to get 4c -12 = 8

divide both sides by 4 to get c-3 =2

4 0
2 years ago
Does (2, -1) make this a true statement? Why or why not?<br> 3x + 2y = 4
kvv77 [185]

Answer: Yes

Step-by-step explanation:

So a coordinate pair is always set up (x,y) so you plug the x term in the coordinate pair into the x in the equation and the y term in for the y. 3×2 + 2×-1. Multiply them together and you end up with 4.

3 0
3 years ago
What is the hypothesis of a triangle with a base of 11cm and height of 9cm
natima [27]

<u>Answer:</u>

<h2>14.21 cm</h2>

<u>Explanation:</u>

you mean the hypotenuse* lol

the hypotenuse = √(11²+9²)

the hypotenuse = √(121+81)

the hypotenuse = √(202)

the hypotenuse ≈ 14.21 cm

3 0
2 years ago
Does water have a taste
MariettaO [177]

Answer:

nope

Step-by-step explanation:

Water is tasteless and odorless

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve using a proportion. Round to the nearest hundredth.
    14·1 answer
  • Ratio of 4 dollars to 6 dollars.
    15·2 answers
  • Paula bought an Apple music subscription for a year. She paid $144. Paula wanted to find the price, p, of the subscription each
    12·1 answer
  • Identify an outlier in the data set below, if one exists.
    15·1 answer
  • Whats the value of x?
    6·1 answer
  • Maria can read 20 pages of economics in an hour. She can also read 50 pages of sociology in a hour. She...? Maria can read 20 pa
    10·1 answer
  • 3t - 7 = 5t, then 6t =
    14·2 answers
  • The selling price of a skateboard is 147 $. The store has 75% markup policy. What uis the selling price of the skateboard
    5·1 answer
  • Greg spent $47.45 on five books. If each book cost the same amount, how much does one book cost?
    5·2 answers
  • Please help me, I am very confused, Im in an exam and need your help, I will give u a thanks, also this is a 6th grader question
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!