2 2/3 + 1 2/9 = 3.7 9 - 3.7 = 5.3 so the answer would be 5.3 pounds of fertilizer left. Hope this helps!
Find the unit costs and compare them:
$1.99
---------- = $0.199/oz
10 oz
$2.99
-------------- = $0.17/oz
18 oz
Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.
1. Slope=9
2. x-intercept = 7/9 = 0.77778
3. y-intercept = 7/-1= -7.00000
Rearrange the equation by subtracting what is to the right of the equal sign from both sides of the equation: 9*X-Y-(7)=0
Hope this helps
It is the first one I believe
Area of decagon is given by:
Area=1/2(nsr)
where:
n=number of sides
s=side length
r=height
thus the area will be given by:
Area=1/2(10*4*6.2)
Area=124 cm^2