1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
10

"The standard form of a linear equation is Ax+By=C. For each set of values given, tell if the linear equation represents a horiz

ontal line, a verticle line, or neither.
A=2, B=2, C=2

A=0, B=5, C=0

A=-8, B=0, C=8
Mathematics
1 answer:
murzikaleks [220]3 years ago
4 0

A=2 B=2 C=2 represents neither of the two.

A=0 B=5 C=0 is a horizontal line running parallel to the X axis.

A=-8 B=0 C=0 is a vertical line, with a fixed X co-ordinate.

You might be interested in
SUIVE
Marrrta [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

t = tutoring and g = grocery store

t + g = 15......t = 15 - g

15t + 9g = 159

15(15 - g) + 9g = 159

225 - 15g + 9g = 159

-15g + 9g = 159 - 225

-6g = - 66

g = -66/-6

g = 11 <===== 11 hrs worked at the grocery store

t + g = 15

t + 11 = 15

t = 15 - 11

t = 4.....4 hrs tutoring

4 0
3 years ago
List all the subsets of each set:<br><br> {a,e,i, o}
Hoochie [10]
\{\}, \{a\}, \{e\}, \{i\}, \{o\}, \{a, e\}, \{a, i\}, \{a, o\}, \{e, i\}, \{e, o\}, \{i, o\}, \{a, e, i\},\\&#10; \{a, e, o\}, \{a, i, o\}, \{e, i, o\}, \{a, e, i, o\}
6 0
3 years ago
in 1998 the postal rate to mail the package was 40 cents for the first ounce and 25 cents for each additional ounce or part of a
lutik1710 [3]
$2.08

Have a great day!
6 0
3 years ago
A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$18.87. What is the unit price of the pairs of socks​?
Delicious77 [7]

Answer:

$6.29

Step-by-step explanation:

18.87 divided by 3 is $6.29

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In an in-text citation, direct quotes go in_______.
iogann1982 [59]
A is your answer I know
4 0
2 years ago
Other questions:
  • The difference of a number and -6 is less than 9 write an inequality and solve
    15·1 answer
  • In a trivia game your team has -6 points. The other team has 15 points. What is the difference in points between the two teams
    14·2 answers
  • What subtract 6 equals 354
    15·2 answers
  • Match each unit rate to the graph that represents it.
    5·1 answer
  • HELP ASAP TEST SOON IMMA FAIL THAT B! HELLLPPPPP! DUE IN 10 MINS HELP! 1. What equation is represented on the graph below?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP 30 POINTS!! Show all work!
    15·2 answers
  • 1. The snow pack on Mt. Hood in the Oregon Cascades was 150 inches on
    7·1 answer
  • Tastee-Freeze Ice Cream
    12·1 answer
  • State weather (-2)3 will be positive or negative
    11·1 answer
  • David's bedroom door is 8 feet tall and 4 feet wide. A new door would cost $8.00 per square foot. How much would a new bedroom d
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!