Answer:
2
Step-by-step explanation:
2
Sin 30 = 16/x
x = 16/sin 30 = 32
The answer is d: 32.
Picture graphs usually show amounts using...pictures! So if you looked
at the symbols, you can likely guess the amounts. It might show how many
students preferred hamburgers by using a hamburger to represent every 5
students. Just by quickly glancing at a picture graph, you can usually
tell which result is the greatest.
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.