1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
2 years ago
7

Question Workspace Productivity a. is nearly the same across countries, and so provides no help explaining differences in the st

andard of living across countries. b. explains very little of the differences in the standard of living across countries. c. explains some, but not most of the differences in the standard of living across countries. d. explains most of the differences in the standard of living across countries.
Business
1 answer:
laiz [17]2 years ago
6 0

Answer:

The correct answer is letter "D": explains most of the differences in the standard of living across countries.

Explanation:

Productivity is an economic term that describes the relationship between output and inputs needed to produce those outputs. It measures effectiveness. The total production of a country given a period is calculated in its Gross Domestic Product (GDP).

When the GDP is divided by the total population of a country it is called GDP per capita which reflects the average expenditure of individuals. This metric allows having an idea of what the lifestyles of those people are. Usually, <em>smaller wealthy countries such as Switzerland have higher GDP per capita showing a better quality of life.</em>

You might be interested in
In an exchange, archie gave up his fully depreciated business-use dump truck (fmv $15,000) and $5,000 for a newer business-use d
TiliK225 [7]

Answer:

The realized gain is 0

Explanation:

The fair market value of the truck that archie gives up is $15,000 and the new truck he gets has a fair market value of $20,000. Archie also gives $5,000 in cash plus his old truck in order to buy the new truck.

Gain= Fair market value of new truck -Fair market value of old truck - Cash paid

Gain = 20,000-15,000-5,000

Gain = 0

5 0
3 years ago
Why do we hav food price inflation?
umka21 [38]
Food Prices Rise for 4 Reasons

Grocery prices have risen 2-3% each year since 1990. There are four causes of this inflation in world food prices.

First, high gas prices prices lead to higher food prices. Food is transported great distances, especially if imported. That raises shipping costs, which translates into higher food prices. High gas prices are caused by high oil prices cause high gas prices. It usually takes about six weeks for increases in oil futures to translate to the pump.

Oil byproducts are also used to make fertilizer. That contributes 20% of the cost of raising grain.  Higher oil prices increase corn, wheat, and soybean cost by 40% between 2001 and 2007. 

Second, the U.S. government subsidizes corn production that is used for bio-fuels. This takes corn out of the food supply, raising prices. America now uses 40% of its corn crop to make ethanol. That's up from 6% in 2000. (Source: "Oily Food," The Economist<span> , October 10, 2015)</span>

AdsUranium to Rise in 2016outsiderclub.com/UraniumA 3 ­Year Bull Market Six Stocks to Buy Now8% Annual Annuity Returnadvisorworld.com/CompareAnnuitiesGet guaranteed lifetime income and reduced risks to retirees all here.End Of Social Securitywww.thesovereigninvestor.comLeaked Evidence Stumps Obama and Stuns Retirees.<span>Oil PricesCommodities PricesCommodity PricesCrude Oil Investors<span>Futures Prices</span></span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose the propaganda style that best fits the statement below.
Dmitriy789 [7]

The answer to your question is,

A. Glittering generalities

-Mabel <3

8 0
3 years ago
g (Asymmetric Cournot Duopoly) Consider a Cournot duopoly model with price function 푝푝(푄푄)= 100−푄푄, where 푄푄=푞푞1+푞푞2 is the tota
kap26 [50]

Answer:

Answer for the question:

g (Asymmetric Cournot Duopoly) Consider a Cournot duopoly model with price function 푝푝(푄푄)= 100−푄푄, where 푄푄=푞푞1+푞푞2 is the total production quantity. Two firms have different unit product costs: 푐푐1= 20 ,푐푐2= 30. a.Write down this game in normal-form representation.b.What is Firm 1’s best response if Firm 2’s quantity is 푞푞2? What is Firm 2’s best response if Firm 1’s quantity is 푞푞1? c.Find the Nash equilibrium.

is given in the attachment.

Explanation:

5 0
3 years ago
As Markel drives buy a local restaurant, he realizes that he hasn’t eaten all day and is famished. He stops at the restaurant, a
DochEvi [55]

Answer:

1. low- involvement decisions may sometimes enable consumers to skip steps in the consumer decision making process.

Explanation:

Consumer decision making process includes all the steps between consumer's generation of needs/wants and final purchase of the product.

The process comprises of below mentioned 5 stages:

  1. Need recognition : whereby a need is generated
  2. Search for information so as to identify products satisfying such needs
  3. Evaluation of all available alternatives i.e assessment of all available products satisfying a need and selecting the best alternative.
  4. Purchases , the stage wherein the consumer buys the selected product.
  5. Post purchase evaluation, i.e the stage when consumer evaluates whether he made the right purchase decision.

In the given case, the consumer realized that he hadn't eaten at all during the day and thus instantly stopped at a restaurant, made a regular purchase of a burger without caring for the menu or set of other available alternatives.

Here, the investment decision related to a meal, being a low cost decision and occurring in a famished state. So consumers while making such low cost decisions may not find going through the menu and spending much time in deciding as worthwhile and in short will likely skip steps in the consumer decision making process.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • According to the tutorial, which is the most significant tax local governments rely on to generate revenue?
    12·1 answer
  • Molly Mocha employs one college student every summer in her coffee shop. The student works the five weekdays and is paid on the
    7·1 answer
  • A single-price monopoly can sell 2 units for $8.50 per unit. in order to sell 3 units, the price must be $8.00 per unit. the mar
    10·1 answer
  • Which of the following will usually be found on an income statement prepared using absorption costing? Contribution Margin/ Gros
    12·1 answer
  • Put yourself in sue mccaskey's position and prepare a detailed report to dan block and ed spriggs on managing the inventory of t
    8·1 answer
  • International Finance Problem Set on Working Capital Management1. Rossignol Co. manufactures and sells skis and snowboards in Fr
    12·1 answer
  • When a project has a positive total slack, some activities can be ________ without jeopardizing completion of the project by its
    15·1 answer
  • Select two skills and two personal values that you feel you have to offer in the workplace. Discuss the importance of these skil
    5·1 answer
  • Think of the market for loanable funds. A policy that induces people to save more or that reduces the governmet's budget deficit
    11·1 answer
  • Based on his investment advisor's guidance, Christopher sold two stocks during 2020. The capital gain on the sale of Magnificent
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!