1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sliva [168]
3 years ago
8

Ruth found 37 tickets for $7. Please help Ruth by figuring out the ratio. (round to 2 decimal places)

Mathematics
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
3 0

Answer:

Ratio of ticket to its price is 1  :  0.189.

Step-by-step explanation:

Here, the cost of 37 tickets = $7

Let us find the unit cost of the ticket.

\textrm{Unit Price }  = \frac{\textrm{Total Price of n units}}{\textrm{n}}

\implies U = \frac{7}{37}=0.189

So, the unit price of each ticket = $0.189

Now, ratio of Each Ticket: Unit Price = 1 : 0.189

Hence, the ratio of ticket to its price is 1  :  0.189.

You might be interested in
Normal human body temperature, as kids are taught in North America, is 98.6 degrees F. But how well is this supported by data? R
Furkat [3]

Answer:

Get the mean and standard deviation with excel spreadsheet and do the calculation as shown in details below.

6 0
2 years ago
HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST<br> IF YOU DONT KNOW DONT ANSWER
eimsori [14]

Answer:

y is 10 degrees the pink one

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP &amp; SHOW WORK , ITS URGENT <br> it’s appreciated &lt;3 !!
natta225 [31]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(25 points &amp; Brainliest, please explain)
My name is Ann [436]

Answer:

Quadratic expression

Step-by-step explanation:

5x + 3x^2 − 7

Degree of expression = 2

So it is Quadratic expression

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
One year ago, you purchased 600 shares of stock for $14 a share. the stock pays $.41 a share in dividends each year. today, you
alukav5142 [94]
If you paid $14 for 600, you paid:

600 * 14 = $8,400.00

If you sold them for $15.30 a share, you made:

600 * 15.30 = $9,180

9,180 - 8,400 = $780

The return on the investment being $780

Very very safe investment and not worth it.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How much percentage is 2000
    15·1 answer
  • Which set of ordered pairs represents a function?
    5·2 answers
  • 9.) Determine the distance between -10 and 17. Use the number
    9·1 answer
  • 30% of the deposit was $75 how much more is owes
    5·1 answer
  • The ratio of X's to O's is 15 over 10. . Use the image below to determine another ratio for X's to O's:
    7·2 answers
  • Write an equation in point-slope form (2,7);m=4
    6·1 answer
  • 33 47 51 53 59 59 83 99 what is the middle
    12·2 answers
  • What is the solution for this inequality? <br><br>need help fast please!​
    6·2 answers
  • PLSS HELP THE TEACHER IS ASKING FOR MY ANSWERS CUZ I WAS SUPPOSED TO DO IT AND I NEVER WAS PREPARED PLSSS HELP IM NEXT AND CAN S
    14·1 answer
  • Malik's arts and crafts shop has a bolt of crimson velvet 32 meters long. A customer came in during the morning and bought 120 c
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!