-7 + 4(n-1). Use this and plug in 10 for n, making it
-7 + 4(9)
-7+36
29
Use you graphing calculator in the y equals button
200. 50x4=200 hope that helps
Answer:
The price of one pound of bell peppers is $0.6.
Step-by-step explanation:
This problem is equivalent to the following:
<em>"if 10 oranges cost $20, how much does 1 orange cost? "</em>
and the answer to that question is:
price of 1 orange = $20/ 10 oranges = $2 per orange.
Put simply, we divided the total price by the total number of items, and we shall do the same thing for the case of bell peppers:
price of 1 pound = $1.25/ 2.5 pounds = $0.5/ pound.
The price for 1 pound of bell peppers is $0.5.