1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
3 years ago
13

How many quarts are there in 10 1/2 Gallons

Mathematics
2 answers:
ser-zykov [4K]3 years ago
7 0
The Answer Is 42 Quarts.


1 Gallon = 4 Quarts
10 x 4 = 40
11 x 4 = 44
So, 42 Is The Median Between Those Two Numbers.

40 Plus 2 = 42
umka2103 [35]3 years ago
4 0
42 quarts is the answer
You might be interested in
ill give brainliest!! Solve these equations for the variable. Check your solutions. please put the answers to this
natima [27]

Answer:

I have done one question for you

hope it helps

plz Mark as brainlist

4 0
3 years ago
Need help please anybody
shepuryov [24]
The answer is 75
Explanation: 180 - 75 - 60 = 75
I sure this is true
4 0
3 years ago
I am doing math how many equivalent fractions are there for 4/5 explain
mote1985 [20]
4/5 ,8/10, 16/20,
You multiply both numbers with the same number.
For ex. 4×2=8 5×2=10 so we have 8/10
6 0
4 years ago
It takes a guard 3 hours to walk 12 miles on foot. Another guard travels by horse at a rate of 14 miles per hour. How long will
kotegsom [21]

Answer:

around 50 minutes

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jay had to pain part of the outside of this house he spend 7 hours painting one side and 12 hours painting another how long did
stich3 [128]

Answer:

19 hours

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following is the maximum value of the equation y=-2x^2-3x+4
    15·1 answer
  • Is 8y=32 a true statement or false statement or not a statement?
    15·1 answer
  • A pilot sets a heading of 110
    5·1 answer
  • 4(x+5)=-6(2x+2) what the answer
    13·2 answers
  • Find the range of the following numbers: 10 78 22 354 75 81 8 6 A 8 C 27 B 81 D 78​
    12·1 answer
  • (−0.25x − 4) − (2.5x + 5.4)
    12·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks
    9·1 answer
  • Of the 36 students in the class, 8 of them are boys. If one student is picked at random, what is the probability that the studen
    12·1 answer
  • Please help me with number 4 thank you so much!
    11·1 answer
  • Lee la información, analiza los datos y contesta en tu cuaderno.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!