1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
2 years ago
14

(6x^2-x+8)-(x^2+2) NEED HELP FOR GRADUATION ASAP THX***

Mathematics
2 answers:
tangare [24]2 years ago
7 0

I recommend this app called photomath it is unlimited and you just take a picture of the questions

Sonja [21]2 years ago
7 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

given

6x² - x + 8 - (x² + 2) ← distribute parenthesis by - 1 )

= 6x² - x + 8 - x² - 2 ← collect like terms

= 5x² - x + 6 → A

You might be interested in
What is 2 and 5/6 divided by 6 and 4/5
9966 [12]
Firstly I would revert these back to improper fractions:

So 17/6 ÷ 24/5

Then I would use keep, change, flip

So 17/6 * 5/24

Finally simplify

85/144

Final Answer: 85/144
3 0
3 years ago
If the circumference of two circle are in the ratio 2:3, then their areas are in the ratio of
maxonik [38]

Answer:

4:9

Step-by-step explanation:

To take the scale factor from distance to area, we square it

2:3  distance

Square each term

2^2 : 3^2  area

4:9

6 0
2 years ago
State if polygons are similar
sukhopar [10]
Yes similar polygons are are two polygons with the same shape but not the same size
8 0
2 years ago
Please help asap !!!!!
Natasha2012 [34]

Answer:

<em>XY = 92 units</em>

Step-by-step explanation:

<u>Similar Shapes</u>

Two shapes are similar if all their corresponding side measures are in the same proportion.

The triangles UVW and YVX are similar because their side lengths are in the proportion 1:2, given the tick marks provided in the drawing.

This means that the measure of VX is twice the measure of VW,

The measure of YV is twice the measure of UV

The measure of XY is twice the measure of UW

This last proportion gives the equation:

z + 46 = 2z

Solving for z:

z = 46

Thus, XY = z+46 = 92

XY = 92 units

6 0
2 years ago
The median weight for a 5 foot tall male to enlist in the US Army is 114.5 lbs. This weight can vary by 17.5 lbs. Write and solv
myrzilka [38]

An absolute value inequality that represents the weight of a 5-foot male who would not meet the minimum or maximum weight requirement allowed to enlist in the Army is 97 lbs < x < 132 lbs.

<h3>What are inequalities?</h3>

Inequalities help us to compare two unequal expressions. Also, it helps us to compare the non-equal expressions so that an equation can be formed.

It is mostly denoted by the symbol <, >, ≤, and ≥.

The median weight for a 5 foot tall male to enlist in the US Army is 114.5 lbs. This weight can vary by 17.5 lbs. Therefore, the inequality can be written as,

(114.5 - 17.5) lbs < x < (114.5 + 17.5) lbs

97 lbs < x < 132 lbs

Hence, an absolute value inequality that represents the weight of a 5-foot male who would not meet the minimum or maximum weight requirement allowed to enlist in the Army is 97 lbs < x < 132 lbs.

Learn more about Inequality:

brainly.com/question/19491153

#SPJ1

4 0
2 years ago
Other questions:
  • william sold 5 oven toasters and 3 rice cookers for 500$.if a rice cooker cost 20$ less than an oven toaster,find the cost of a
    8·1 answer
  • Cuál es la suma de los primeros 30 términos de la sucesión 1,2,3,4​
    5·1 answer
  • Jake stopped at a lumber yard to check on a job. The manager had him using a measuring tape to mark a board to be cut into piece
    5·2 answers
  • 2/3 (n - 6) = 5n - 43<br><br> PLEASE HELP! YOU WILL GET AT 12 POINTS SO PPLLLZZZ HELP
    7·2 answers
  • Mary wants to buy a small fence place around us semi circular garden demeanor of a semi circle is 18 feet Mary calculus that sh
    11·1 answer
  • Kori invested $2000, some at 7% per year and the rest at 10%, giving her a total return of $167 per year. How much money did she
    8·2 answers
  • In a sale the price of a sofa is reduced by 70%. The price is £255 Work out the price before the sale
    14·1 answer
  • Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost? 30 P
    11·2 answers
  • You read 30 pages in 40 minutes. At this rate how many pages will you read in 60 minutes?
    11·2 answers
  • What happens when you reflect a shape over the x-axis and then the y-axis. What is the one transformation that could have been p
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!