Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
70° and 20°
let the other 2 angles be 7x and 2x
90+7x+2x=180
9x=180-90
x=90/9
x=10
7x=7x10
70
2x=2×10
2p
To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide
1.12/8.2
$0.14 For one ounce
Answer:
jice
Step-by-step explanation:
They were originally chosen by state legislators. Now, we use popular course to elect U.S. senators.