1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
3 years ago
6

HIGHEST COMMON FACTOR OF 102 AND 153 NEED HELP EXPLAIN FOR AN EXTRA 10 POINTS

Mathematics
2 answers:
Lynna [10]3 years ago
6 0

Answer:

The highest common factor for both 102 and 153 is

GCF- 51

Step-by-step explanation:

51*3= 153

51*2=102

Shtirlitz [24]3 years ago
4 0

Answer:

102,153

The factors for 102

are −102,−51,−34,−17,−6,−3,−2,−1,1,2,3,6,17,34,51,102

The factors for 153

are −153,−51,−17,−9,−3,−1,1,3,9,17,51,153

List all the factors for 102,153

to find the common factors.

102

: −102,−51,−34,−17,−6,−3,−2,−1,1,2,3,6,17,34,51,102

153

: −153,−51,−17,−9,−3,−1,1,3,9,17,51,153

The common factors for 102,153

are −51,−17,−3,−1,1,3,17,51

.

−51,−17,−3,−1,1,3,17,51

The GCF (HCF) of the numerical factors −51,−17,−3,−1,1,3,17,51

is 51

.

51

Step-by-step explanation:

Hope this helps! :))

You might be interested in
Cory made 4,500 g of candy. He saved 1 kg to eat later. He divided the rest of the candy over 7 bowls to
Olenka [21]

Answer: 500 g of candy in each bowl

Step-by-step explanation:

1,000 g = 1Kg

4,500 g - 1,000 g =  3,500 g of candy were divided over 7 bowls:

Each bowl contains = 3,500 g➗7 bowls = 500 g candy/bowl

Answer: 500 g of candy in each bowl

<h2><em>Spymore</em></h2>
4 0
3 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are techniques you have learned so far for solving a quadratic equation?
Usimov [2.4K]
On plato it is A AND B.

6 0
3 years ago
A recipe calls for 12 cups of blueberries to make 7 jars of blueberry jam. What is true about the number of cups of blueberries
uysha [10]
I think it is 84 bc 12 x7=84
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
[ANSWER ASAP PLEASE] Which point is a reflection of across the x-axis? A. point A B. point B C. point C D. point D E. point E​
Alex_Xolod [135]

Answer:

Point C

Step-by-step explanation:

We want to reflect across the x axis

That means the y coordinate changes sign

Z = ( 5 1/2 , 3)

Z' = ( 5 1/2 , -3)

That is point C

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What does the phrase"between 7.2 and 7.6, inclusive" mean?
    12·1 answer
  • The distribution of the amount of money spent by students on textbooks in a semester is approximately normal in shape with a mea
    11·1 answer
  • The monthly demand for a product is normally distributed with mean = 700 and standard deviation = 200.
    7·1 answer
  • Need help on 41-44 please
    8·1 answer
  • If you cannot see the photo the question is A rental car charges 160.00 per week plus 0.25 per mile to rent a car. How many mile
    13·1 answer
  • Find an equation in standard form for the hyperbola with vertices at (0, ±4) and asymptotes at y = ±2/3x.
    10·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME PLEASE
    13·1 answer
  • Please help, will give brainliest! Which is NOT equivalent to this expression? 4(3x^2+6x)
    7·1 answer
  • 2
    5·1 answer
  • Ayuden por favor. Es de matemáticas! La equation está en la foto
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!