1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
5

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6. What is the cost of 1 marker?

Mathematics
1 answer:
Galina-37 [17]3 years ago
4 0

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

You might be interested in
4. What is the unit rate for a pound of seed? Circle the correct answer choice.
Vladimir79 [104]
<h3>Answer:  B) $1.75</h3>

===================================================

Explanation:

To get the unit cost, we divide the total cost over the number of pounds.

We can do this for any row

  • row one: ($17.50)/(10) = $1.75
  • row two: ($35.00)/(20) = $1.75
  • row three: ($52.50)/(30) = $1.75
  • row four: ($70.00)/(40) = $1.75

You don't need to show all four row calculations. You can simply pick one row.

This tells us that each pound costs $1.75

Put another way: the price is $1.75 per pound

3 0
3 years ago
Solve the equation to find a positive value of c: 62 + 82 = c2
Artist 52 [7]
c^{2} = 144
c = ±\sqrt{144}
c = <span>±12</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve A = 77/2 for r.
shtirl [24]

Answer:

77/2 is 38.5 if that is what u were asking

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
the waverly brush company issued 4,000 sharesof common sotck worth $200,000.00 total. what is the par value of each share?
erica [24]
<span>The par value of each share is $50. x = 200,000/4,000 x = 50

</span>
6 0
3 years ago
Three spherical balls with radius r are contained in a rectangular box. two of the balls are each touching 5 sides of the rectan
olganol [36]

Answer:

The volume of the space between the balls and the rectangular box is 4r^{3}(6 - \pi)

Step-by-step explanation:

The attachment below shows the description of the rectangular bow and the three spherical balls.

From the description,  

  • Two of the balls are each touching 5 sides of the rectangular box, say the 5 sides touched by one of the balls are sides 1,2,3,4, and 5; then the other ball will touch sides 2,3,4,5, and 6).  
  • The middle ball also touches four sides of the rectangular box, These four sides touched by the middle ball will be sides 2,3,4, and 5.

This means the balls are tightly fitted into the rectangular box.

Each of the balls has a radius r

Hence, The volume of one of the balls is given by the volume of a sphere

Volume of a sphere = \frac{4}{3} \pi r^{3} \\

The volume occupied by one of the balls is \frac{4}{3} \pi r^{3} \\

∴ The volume occupied by the three spherical balls will be

3 × \frac{4}{3} \pi r^{3} \\

= 4\pi r^{3}

The volume occupied by the three spherical balls 4\pi r^{3}

For the rectangular box,

The volume of a rectangular box = l w h

Where l\\ is the length

w is the width and

h is the height

Since the balls are tightly packed,

The width of the rectangular box will be the diameter of the balls

diameter of the balls = 2r

∴ w = 2r

The height of the rectangular box will also be the diameter of the balls

∴ h = 2r

The length of the rectangular box will be 3 times the diameter of the balls

∴l = 3 × 2r = 6r

Hence,

The volume of a rectangular box = 6r × 2r × 2r

= 24r³

The volume of the space between the balls and the rectangular box is given by

Volume of the space between the balls and the rectangular box =

volume of the rectangular box -  volume occupied by the three spherical balls

Volume of the space between the balls and the rectangular box= 24r³ - 4πr³

=  24r³ - 4πr³

= 4r³(6 - π)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • -2(3x + 4) + 7x = 10
    10·1 answer
  • Jennifer is saving money to buy a bike. The bike costs $246. She has $138 saved, and each week she adds $18 to her savings.
    9·1 answer
  • Six added to twice Eric's age is the same is four times his age minus 4how old is Eric
    8·1 answer
  • image Find the area of the kite with diagonals a = 12 and b = 9. Question 5 options: A) 108 B) 72 C) 54 D) 30
    12·1 answer
  • What is the equation of this graph?
    5·1 answer
  • ½ sejam berapa minit?​
    10·2 answers
  • Winston bought an encyclopedia priced at $42. Shipping and handling cost anadditional 30% of the price. What was the total cost
    5·1 answer
  • If sinø=3/5 then tanø=?
    10·1 answer
  • Write the equation of this line in Point-Slope Form.​
    6·1 answer
  • Factorise fully (please help) ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!