Answer:
B.)8ft
Step-by-step explanation:
Set up a proportional to the roof slope:
2/5 = x/20
Cross multiply:
40/5 = 5x/5
x=8ft
9514 1404 393
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
-8^(1/3) = -(2^3)^(1/3) = -(2^(3/3)) = -2
Answer:
E=20H
Step-by-step explanation:
E =20 when H=1
there fore the amount he receives per working time will be 20*H
For slope, people sometimes use the description 'rise divided by run'. We know that the y axis describes rise, and the x axis describes run. So rise divided by run written numerically is
. Now let's look at the line above. We can see that every time the y value goes up one unit, the x value goes right two units. This means that [tex]\frac{y}{x} --> \frac{y + 1}{x + 2}
This can be rewritten as 1/2, so the is 1/2. Hope this helped.
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.