Answer:
$186.86
Step-by-step explanation:
<u>4 eggs cost:</u>
1 dollar per dozen (12 eggs), so by unitary method (ratios), we can find cost of 4 eggs. Shown below:

So, 4 eggs cost $0.33 approx
<u>12 lb. flour cost:</u>
2.50 dollar per pound, so 12 pounds would simply cost:
2.5 * 12 = $30
<u>14 lb of sugar cost:</u>
4.50 dollar per pound means 14 pounds would cost:
4.5 * 14 = $63
<u>2 ready-made edible flowers cost:</u>
5 cents for each flower means 2 flowers would cost:
5 cent = 0.05 dollars
0.05 * 2 = $0.10
We add all up to find cost of 1 cake. Shown below:
Cost of 1 cake = $0.33 + $30 + $63 + $0.10 = $93.43
Cost of 2 cakes = $93.43 * 2 = $186.86
The answer is D. The last one
Answer: 358 square units
Steps:
(12 * 20) + (10 * 10) + (6 * 3)
240 + 100 + 18
358
Y = 6
x = 7
It’s the answer
Answer:
(x -6)^2 +(y -3)^2 = 2
Step-by-step explanation:
The midpoint (C) is the center of the circle:
C = ((5, 4) +(7, 2))/2 = ((5+7)/2, (4+2)/2) = (6, 3)
A circle with center (h, k) that goes through point (a, b) can be written as ...
(x -h)^2 +(y -k) ^2 = (a -h)^2 +(b -k)^2
Using the values for this problem, we get ...
(x -6)^2 +(y -3)^2 = (5 -6)^2 +(4 -3)^2
(x -6)^2 +(y -3)^2 = 2