1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MA_775_DIABLO [31]
3 years ago
15

Which statement is equivalent to the inequality | x-3 | > 5

Mathematics
1 answer:
DENIUS [597]3 years ago
8 0
  1. <em><u>Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz</u></em>

You might be interested in
Find the mead, median, and mode
Ann [662]

Answer:

Median 4 Mean 5.5 Mode 2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The difference between the roots of the quadratic equation x2 -14x +q =0 is 6. Find q
Irina-Kira [14]

9514 1404 393

Answer:

  q = 40

Step-by-step explanation:

When the quadratic has roots p and r, it can be factored as ...

  (x -p)(x -r) = x² -(p+r)x +pr

So, the sum of the roots is 14, and their difference is 6. This lets us find the roots from ...

  p + r = 14

  p - r = 6

  2p = 20 . . . add the two equations

  p = 10

  r = 14 -p = 4

The value of interest is then ...

  q = pr = (10)(4)

  q = 40

__

The graph shows the roots to be 4 and 10, as we found.

3 0
3 years ago
Y=-5/3x+3<br> Y=1/3x-3<br> (3,2)
Lunna [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
ella [17]

Answer:

<em>Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!</em>

Step-by-step explanation:

4.99 / 12.4 = 0.402419...

6.49 / 21 = 0.30904...

0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.

Have an amazing day! ^-^

4 0
3 years ago
Which of the four representations are incorrect?
kolezko [41]

Answer:

The equation is wrong

Step-by-step explanation:

if you read the description closley, it matches eith rhe table and the graph but if you know how to do the equation, its no -5/2x+40

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLZ HELP!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • Which equation has the solutions X=1 +-SQRT 5?
    14·2 answers
  • School Season Ticket Package Football State University $150 for 7 games University of Football $200 for 8 games Gridiron Univers
    13·2 answers
  • may somone give me the answers with question 3 4 and 5. one BRAINLIEST IF SOMONE CAN ANSWER AND FIVE STAR​
    11·2 answers
  • Jasmine bought 7 yards of fabric. The total cost was $45.43. What was the average cost per yard she bought?
    6·1 answer
  • Let me know if u cant see the picture
    13·1 answer
  • 1/2 + 1/5 fraction model pls help!
    10·2 answers
  • group of children share 11 3/7 pizza each child receives 10/14 of a pizza. How many children are in the group​
    11·1 answer
  • 13. The number of elephants at the circus was two fifths of the number of horses. If there were 16 elephants, how many
    6·1 answer
  • Find the inverse function
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!