1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
9

What is 54x10 to the power of 3

Mathematics
2 answers:
denis23 [38]3 years ago
8 0
54000

54 x (10^3) = 54000
Westkost [7]3 years ago
8 0

Answer:

Raise 540 to the power of 3

157464000

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can someone helpp???
neonofarm [45]
AD and FC are perpendicular so they make a 90 degree angles. Angle BDC is equal to angle FDE so its 25. then u take 90 and subtract 25 to find the anser your looking for... so its 65
6 0
3 years ago
Which number is the greatest?<br><br>a.√36 b.-4. c.5.3... d. 20/3<br><br>help me please​
faltersainse [42]

Answer: D. 20/3

Step-by-step explanation:

20/3 = 6.6 (repeating)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the probability that the first marble is green a the second is red? Write fraction in simplest form.
il63 [147K]
There’s 9 marbles in total and 5 green 2 red and 2 blue so if the first marble is green it would be a 5/9 chance of getting the marble same with the red but the fraction is 2/9
7 0
3 years ago
A cheetah ran 300 feet in 2.92 seconds. what was the cheetah's average speed in miles per hour?
Andrew [12]
(300 ft/2.92 sec)(1 mi/ 5280 ft)(3600 sec/1 hour) = {3001·3600 miles)/(2.92·5280·1 hour) = 91080000 miles/15417.6 hours = 70.05 mph 
3 0
3 years ago
You create 15 centerpieces for a party in 5 hours. what is the unit rate?
Tema [17]
15 in 5 hours would mean you are making 3 an hour, or one every 20 minutes.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 20 points if you can answer this expression and give me 2 equivalent expressions SHOW YOUR WORK PLEASE!!! 32(10j + 17 + 5j)
    7·1 answer
  • One to $255 by working 20 hours each week writing equation to find out how much Lauren earns per hour use H to represent the hou
    13·2 answers
  • A grocery store sells milk for $1.28 per 64 ounces. What is the price per ounce?
    13·1 answer
  • Thx u if u get the answer
    5·2 answers
  • There are 2 numbers and the sum of those numbers are 40 and the difference of those numbers is 10 what are the numbers that equa
    11·2 answers
  • PLEASE, HELP. 60 POINTS!<br> Thank you!
    12·2 answers
  • Find the probability of rolling a prime number when a 16-sided die is rolled.
    9·2 answers
  • How many solutions does this equation have 3x + 5 = 2x + 5 + x
    12·1 answer
  • Hello, can you explain this topic im in 6th grade ​
    11·2 answers
  • A cylinder has a height of 7 millimeters and a diameter of 6 millimeters. What is its volume?​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!