1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
11

Renting a canoe costs $5.00 per hour for each adult and $2.50 per hour for each child. One adult and two children decide to rent

a canoe. What is an equation that shows the relationship between cost c in dollars and time t in hours ?
Mathematics
1 answer:
s344n2d4d5 [400]3 years ago
3 0

Answer:

The equation is equal to c=10t

Step-by-step explanation:

Let

c-----> the cost in dollars

t----> the time in hours

we know that

One adult and two children

c=(1)5t+(2)2.5t\\ \\c=5t+5t\\ \\c=10t

You might be interested in
18 is the geometric mean between 4 and 9. <br> A.) True<br> B.) False
Mademuasel [1]
Im thinking it's false. 18 isn't even between 4 and 9.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the figure an example of parallel lines?
evablogger [386]
Parallel lines are a pair of lines that do not intersect

Therefore this is not an example of parallel lines because the lines intersect

The answer is C
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
An online file storage site offers a payment plan where users
lozanna [386]

Answer:   95.40

Step-by-step explanation:

7.95*12=95.40

6 0
2 years ago
What an inequality in your OWN words
serious [3.7K]

Answer:

Inequality is when people or things are not the same or dont have the same benefits.

Step-by-step explanation:

i tried

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Calef family likes to paddle along the Susquehanna River.
xxTIMURxx [149]

<u><em>Answers:</em></u>

a. \frac{14}{3}=4.667 miles/day

b. 14 miles

<u><em>Explanation:</em></u>

<u>Part a:</u>

We are given that they paddled a total distance of 14 miles for 3 days. To get the distance paddled each day, we will divide the total paddled distance by the number of days

<u>This is done as follows:</u>

Distance paddled each day = \frac{14}{3}=4.667 miles/day

<u>Part b:</u>

<u>Now, we are given that:</u>

<u>i. They went half their daily distance:</u>

Daily distance = \frac{1}{2}*\frac{14}{3}=\frac{7}{3} miles/day

<u>ii. They extended the trip twice as many days</u>

Number of days = 2 × 3 = 6 days

The total distance paddled will be equivalent to the product of the distance paddled each day and the total number of days

<u>This means that:</u>

Total distance = \frac{7}{3}*6=14 miles

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Universal Pet house sells vinyl doghouse and treated lumber doghouses. It takes the company 5 hours to build a vinyl doghouses a
    11·2 answers
  • ANSWER....................
    7·1 answer
  • How many numbers of at least three digits can be formed from the indegers 1,2,3,4,5,6​
    15·1 answer
  • Find the radius of a circle with an area of 2827.4 square feet
    13·2 answers
  • A lamppost casts a shadow that is 24 feet long. tad, who is 6 feet tall, is standing directly next to the lamppost. his shadow i
    5·1 answer
  • PLEASE HELPPPPPPPP
    14·1 answer
  • No BS and show all of your work please and you must use the 1% or 10% method which I don’t know what that is LOL
    15·2 answers
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, If necessary.<br> $290 for 12ft
    5·2 answers
  • NEED ANSWER IN FIVE MINUTES!!!!!!!!
    12·2 answers
  • The point (0, 4) is located
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!