1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
insens350 [35]
3 years ago
12

What postulate or theorem can be used to prove that ΔEFG ≅ ΔJHG?

Mathematics
1 answer:
OlgaM077 [116]3 years ago
6 0
The answer Is C: SAS Congruence Postulate.
You might be interested in
Help i’m begging plsss
olga_2 [115]

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

Given

AB||CD

\angle ABC = 5x + 50

\angle BCD = 7x + 34

Required

Find x

If AB||CD i.e. If AB is parallel to CD, then

\angle ABC = \angle BCD

Substitute values for ABC and BCD

5x + 50 = 7x + 34

Collect Like Terms

5x - 7x = -50 + 34

-2x = -16

Multiply through by -\frac{1}{2}

-\frac{1}{2} * -2x = -16 * -\frac{1}{2}

\frac{1}{2} * 2x = 16 * \frac{1}{2}

\frac{2x}{2} = \frac{16}{2}

x = \frac{16}{2}

x=8

3 0
2 years ago
A bakery used 25% more butter this month than last month. If the bakery used 240 kilograms of butter last month, how much did it
yawa3891 [41]

Answer:

300kg

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which number is composite?<br> 31<br> 43<br> 37<br> 49
Alina [70]

A composite number is one that can be made by multiply two numbers to each other. Since 49=7*7, 49 is a composite number.

Check:

You can check a multiplication chart, but you will see that 49 is the only one that can be multiplied by 2 numbers

4 0
2 years ago
-2
zloy xaker [14]

Answer is

2

gradient=change in y/change in X

(10--2)/(4--2)=2

7 0
3 years ago
In 2002, the population of a town was approximately 34,050. In 2012,
mrs_skeptik [129]
It’s D
hope that helps
5 0
2 years ago
Other questions:
  • A yogurt company charges 72 cents for a 6 ounces container of yogurt. How much does it charge for an 8 ounce container?
    11·1 answer
  • At a snack stand, a milkshake costs $1.49, a cheeseburger costs $3.29, and an order of curly fries costs $2.79. Hong is going to
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME!! IM STUCK!!
    14·2 answers
  • $37.50+ $281.25 +$1,256.25 + $1.25
    15·2 answers
  • Express this answer as a unit rate: $50 for 4 days of work. Lable the unite rate.
    5·2 answers
  • Please help me ASAP!!!
    7·1 answer
  • I need your help in this question please do answer
    14·1 answer
  • Hey guys! Please help me out here lol.. <br><br> Question: Simplify: sqrt(n^2) is n&lt;0
    9·2 answers
  • PLEASE HELP DUE IN 10 MINUTES HURRY!!!!!
    15·1 answer
  • Tyler stood outside the movie theater and asked every fourth person to enter the movie theater for their favorite sport. There w
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!