1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laila [671]
3 years ago
8

Roland Enterprises, an American company, has a manufacturing facility in France in order to serve customers throughout Europe. R

oland is most likely using a ________ manufacturing strategy.
Business
1 answer:
Aleks04 [339]3 years ago
8 0

Answer:

regional manufacturing strategy

Explanation:

Regional manufacturing strategy -

It refers to the strategy  adopted by the firm or organisation that set up one of the company's unit in some other country , is referred to as regional manufacturing strategy .

In this strategy the people of the country are given importance and the tries to expand the business by looking after the likes and dislike of the people.

Similarly in the question ,

The American company set up their manufacturing unit in France ,

and

Hence tries to consider the likes and dislike of the people of France , there by using the regional manufacturing strategy .

You might be interested in
While terri cannot remember what she ate for lunch, she recalls a wide number of facts and is someone you always want on your te
harkovskaia [24]
If Terri an remember a wide range of facts it is most likely that she will remember what she ate for lunch. Also, it is true that with the mind that she has she will most likely be good at trivia games where her memory of many facts will help her to excel. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Explain the importance of thoroughly checking your SAR and what steps you can
melisa1 [442]

Based on financial analysis, the importance of thoroughly checking your SAR is that "possessing an accurate SAR gives individuals the high tendency of earning a financial aid award."

Generally, the financial aid awards depend on the accurate details given in the SAR report.

However, should there be an error in the SAR report, here is the step you can take:

Either you correct or update your Free Application for Federal Student Aid, often referred to as FAFSA form.

The FAFSA form can be filled online.

SAR is an acronym for Student Aid Report.

Hence, in this case, it is concluded that SAR information is crucial for students that need financial aids.

Learn more here: brainly.com/question/24801462

5 0
2 years ago
The ending retained earnings balance of the Taco Heaven restaurant chain increased by $2.6 million from the beginning of the yea
Vika [28.1K]

Answer: $4.1 million

Explanation:

From the question, we are informed that the ending retained earnings balance of the Taco Heaven restaurant chain increased by $2.6 million from the beginning of the year and that the company had declared a dividend of $1.5 million.

The net income earned during the year will be:

= $2.6 million + $1.5 million

= $4.1 million

5 0
3 years ago
ou are considering implementing a lockbox system for your firm. The system is expected to reduce the collection time by 3 days.
Taya2010 [7]

The net present value of this lockbox arrangement is $1,205,378.06.

Since you are considering implementing a lockbox system for your firm, and on an average day, your firm receives 1,370 checks with an average value of $ 880 each, and the daily interest rate on Treasury bills is 0.01 percent, and the bank charge per check would be $ 0.25, to determine what is the net present value of this lockbox arrangement, the following calculation must be performed:

  • ((1370 x 880) x 1.0001) - (1370 x 0.25) = X
  • 1,205,720.56 - 342.5 = X
  • 1,205,378.06 = X

Therefore, the net present value of this lockbox arrangement is $1,205,378.06.

Learn more about maths in brainly.com/question/25903947

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Social security numbers, financial account numbers, credit card numbers, and date of birth are examples of
    8·1 answer
  • Which commercial lodging type is located on or near u.s. installations, is operated by a commercial lodging company, and is corp
    12·1 answer
  • McCoy's Fish House purchases a tract of land and an existing building for $910,000. The company plans to remove the old building
    12·1 answer
  • If a firm favors a push strategy, using direct selling to educate potential consumers about the features of its products, what k
    7·1 answer
  • Explain how motor vehicle production is a bulk-gaining industry ap human geo
    14·1 answer
  • Reunion BBQ has $4,000,000 of notes payable due on March 11, 2017, which Reunion intends to refinance. On January 5, 2017, Reuni
    7·1 answer
  • Many economists believe that the market for wheat in the United States is an almost perfectly competitive market. If one firm di
    13·1 answer
  • When preparing a buyer presentation what should you keep in mind
    13·1 answer
  • Question 3 4 Marks Mi Tierra Driving School charges $680 per student to prepare and administer written and driving tests. Variab
    12·1 answer
  • In the project initiation phase, which document contains high-level details of the proposed project?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!