1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
13

The cost of 7 scarves is $43.75. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
slava [35]3 years ago
8 0
First, you need to divide $43.75 by 7. After that, you'll get $6.25 per scarf. Make sure you show your work on the paper as proof that you did it.
Lisa [10]3 years ago
5 0
The unit price is $6.25 because $43.75 divided by 7 is $6.25
You might be interested in
A.0.5×10^4
Juliette [100K]

Answer:

sdd

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
I need help with this problem too
liq [111]
132 drinks were in stock initially
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Please!?
swat32
You can use sin cos or tan to solve this
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression are equivalent to 5x-15? Check all that apply
scZoUnD [109]
1,3 is correct can i be brainliest


5 0
4 years ago
In your math notebook: Give an approximation of the width of the river, support your answer with reasoning from the measurements
Step2247 [10]

Answer:

um i cant read it and why do you use cringet emojis like TwT

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many liters of a 20% alcohol solution must be mixed with 60 liters of a 90% solution to get a 30% solution?
    11·1 answer
  • Plz help me do this math problem
    7·2 answers
  • 3. Yaritza and Eddy race to school on their bikes. Yaritza bikes 2 miles in 12 minutes, and
    10·1 answer
  • Four speed skaters, Marco
    12·2 answers
  • The volume of a cylindrical soup can is represented by the expression πr3 + 7πr2, where r is the radius of the cylinder. Which s
    10·1 answer
  • Ɪ ʀᴇᴀʟʟʏ ᴅᴏɴ'ᴛ ɢᴇᴛ ᴛʜɪs ᴘʀᴏʙʟᴇᴍ
    15·2 answers
  • Which expression is equivalent to -6(-2/3+2X)?
    14·1 answer
  • Please help explanation if possible
    10·1 answer
  • the sum of total amount of money is distributed equally to some girl If there has been five girls less than each of them get Rs.
    7·1 answer
  • 9
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!