1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LekaFEV [45]
3 years ago
11

I am a 3-digit number that is even. My hundreds and ones digits are the same and have a sum of 8. My tens digit is 2 less than m

y ones digit. What number am I ?
Mathematics
2 answers:
Nikitich [7]3 years ago
6 0
424 I know because 4+4=8 and 4-2= 2 so I figured 424
Lubov Fominskaja [6]3 years ago
3 0
Let's start off with some key terms.

The number has 3 digits.
Even numbers end with 0, 2, 4, 6, or 8. (Obviously)

The hundreds digit and ones digit are the same.
First number in a 3 digit number is the hundreds, and the last number is the ones.

So, both of those two digits are the same and has to equal 8.

Well, 4+4=8

The hundreds place and the ones place are 4.

The tens digit is the middle number in a 3-digit number.

 It is two numbers less than the ones digit.
4-2=2

The number is 424. 






\bowtie
You might be interested in
A wire 390 in. long is cut into two pieces. One piece is formed into a square and the other into a circle. If the two figures ha
jeka57 [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x is the length of the square side.

We know: the two figures have the same area

<=> x^{2} = πr^{2} (r being radius)

<=> x = \sqrt{II} r

perimeter square = 4x = 4*r*\sqrt{II}

perimeter circle = 2*r*π

<=> 390 = 4*r*\sqrt{II}  + 2*r*π

<=> r = 29.16

=> perimeter square =  4*29.16*π

=> perimeter circle = 58.32π

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
*20 points*
raketka [301]
◆ Straight Lines ◆

Hey !!

Check the attachment.
Hope it helps you :)

6 0
3 years ago
A moose population is growing exponentially following the pattern in the table shown below. Assuming that the pattern continues,
EleoNora [17]

Answer:

  •   <u> 7,692 moose.</u>

Explanation:

The table that shows the pattern for this question is:

Time (year) Population

  0                   40

  1                     62

  2                    96

  3                   149

  4                   231

A growing exponentially pattern may be modeled by a function of the form P(x) = P₀(r)ˣ.

Where P₀ represents the initial population (year = 0), r represents the multiplicative growing rate, and P(x0 represents the population at the year x.

Thus you must find both P₀ and r.

<u>1) P₀ </u>

  Using the first term of the sequence (0, 40) you get:

   P(0) = 40 = P₀ (r)⁰ = P₀ (1) = P₀

Then, P₀ = 40

<u>  2) r</u>

Take two consecutive terms of the sequence:

  • P(0) = 40 r⁰ = 40
  • P(1) = 40 r¹ = 40r = 62
  • P(1) / P(0) = 40r / 40 = 62/40
  • r = 62/40 = 1.55

 

You can verify that, for any other two consecutive terms you get the same result: 96/62 ≈ 149/96 ≈ 231/149 ≈ 1.55

<u>3) Model</u>

 

Thus, your model is P(x) = 40(1.55)ˣ

<u> 4) Population of moose after 12 years</u>

  • P(12) = 40 (1.55)¹² ≈ 7,692.019 ≈ 7,692, which is round to the nearest whole number.
7 0
2 years ago
Help help plz help plz i will put u breanliest
Marina86 [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

96

5 0
2 years ago
Problems that are not answered I need help with quickly!
Anika [276]
Whats the problem? just substitute. For example: 3x-5 if x=4 so what you do is this; 3(4)-5=7
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Heidi solved the equation 3(x + 4) + 2 = 2 + 5(x – 4). Her steps are below: 3x + 12 + 2 = 2 + 5x – 20 3x + 14 = 5x – 18 14 = 2x
    6·2 answers
  • Step by step order ....
    15·2 answers
  • CAN YOU PLZ HELP ME W/ HW!!!
    6·1 answer
  • 10th grade Geometry. -5(7w + 8) = 30
    11·1 answer
  • At an amusement park, the cost of 3 adult tickets and 4 children’s tickets is $126.50. Another customer paid $120.50 for 2 adult
    5·1 answer
  • a group of students went to the movie theater eighteen of the students bought popcorn the other 60% of the students bought candy
    13·1 answer
  • Ratio number 1.50:1.38
    9·1 answer
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
  • Need help pls I’m taking a test
    8·1 answer
  • Can someone pls help with this question :)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!