1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
8

NEED ANSWER QUICK!!!

Mathematics
2 answers:
blsea [12.9K]3 years ago
8 0

Answer: Designing things with round parts may require you to know how to calculate a circumference.

Step-by-step explanation:

The curves on a running or race track are halves of a circle. In order for the track to be fair, the curves and lanes have to be laid out properly. The diameter determines the length of the curve, and then the straight-a-ways can be measured at the correct length to get the exact distance needed for the race. The outer lanes are longer than the inner lanes, so the starting lines are adjusted to compensate for that.

The circumference of a tire on a car has to be figured in to the way the odometer counts the milage and how the speedometer displays the vehicle's speed. The engineers who design the vehicle specify a certain size tire with a known diameter and circumference that matched the calibrations of the speedometer. If someone puts a much larger tire on the vehicle, the circumference will be larger, and the revolutions will result in a longer distance traveled and a higher rate of speed than the instruments on the dashboard are showing. If the circumference is 10% larger, and the driver thinks he is doing 73 mph but he is actually doing 80, he could be surprised when the state trooper pulls him over for 10 mph over the 70 mph speed limit.

Veronika [31]3 years ago
3 0

Answer:

Circumference being the distance around a circle, can be applied to any life cycle. ... At school we used a Venn Diagram which is two intersecting circles. Venn diagrams were invented by a guy John Venn as a way of picturing relationships between different groups of things.

You might be interested in
PLSSS HELP DUE SOONNNN ILL GIVE BRAINLIEST IF ALL QUESTIONS R ANSWERED
Alexeev081 [22]

Answer:

9. y=9h+4

10. y=5r+10

11. y=4x+8

12. y=4n+9

Step-by-step explanation:

9. He gets 9 dollars per hour (h), and 4 dollars extra for gas.

So 9 dollars per hour plus 4 dollars for the gas

y=9h+4

10. Roses (r) are selling for 5 dollars each and there is a delivery fee of 10 dollars.

So 5 dollars per rose plus 10 dollar fee

y=5r+10

11. The tree increases by 4 feet per year (x), and it is already 8 feet tall.

So 4 feet per year plus 8 feet

y=4x+8

12. Each trophy (n) weighs 4 kilograms, and the box itself weighs 9 kilograms.

So 4 kilograms per trophy plus 9 kilograms for the box.

y=4n+9

3 0
2 years ago
Blake bought a coat on sale for 30% off the retail price. If he paid $130, what was the original retail price?
Y_Kistochka [10]
$169, you do 10% and times it 3 times to get 30 then add 9
6 0
3 years ago
Jessica spends $200 at a thrift shop.she spends $64 on rings and the rest on 4 equally priced bracelets which equation represent
Over [174]

Answer: The answer is B. Have a nice day.

Step-by-step explanation: Plz make brainliest. (I only need 1 more to become an expert!)

6 0
3 years ago
Please help me. 10 pts
mina [271]
The answer to your problem is -2.1.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2y-4x=-12 what is the slope intercept
SpyIntel [72]
So you have yo turn it into the correct form first so you add 4x to both sides and come out with 2y=4x-12 them you divide each side by 2 because you have to have to by itself and you come out with y=2x-6 so the slope is 2x and the y intercept is -6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -an initial charge of $20 to create the silk
    11·1 answer
  • Find the unit rate.
    11·1 answer
  • If f(x) is an even function and f(3)=5 then what is the value of 4f(3)+2f(-3)?
    13·1 answer
  • Help me plzzz with my hw
    6·1 answer
  • The sum of three consecutive odd numbers is 63. What is the smallest of these numbers?
    12·2 answers
  • Solve the system by elimination (show all work)
    14·1 answer
  • Margo can purchase tile at a store for $0.69 per tile and rent a tile saw for $36. At another store she can borrow the tile saw
    11·2 answers
  • Clare has a recipe for yellow cake. She uses 9 ⅓ cups of flour to make 4 cakes. Noah will follow the same recipe. He will make c
    8·2 answers
  • Identify the correct phrase to complete the statement.
    5·1 answer
  • Help asap!!!<br> i cant understand :,(<br> need answer !!!!!!!!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!